PENSJA MINIMALNA w górę! Rosną koszty pracodawców!

Z każdym rokiem pensja minimalna idzie w górę. W 2022 będzie wynosić 3010 zł brutto, czyli ok. 2200 zł na rękę. Poniżej tego progu nie będzie można legalnie zatrudniać pracownika. Czy pracodawcy będą redukować zatrudnienie?

 

Pisząc o pensji minimalnej należy również powiedzieć o dodatkowych kosztach dla pracodawcy. Nie jest tak, że pracodawca płaci tylko pensję brutto wpisaną na umowie z pracownikiem. Do tej kwoty należy również wpisać tzw. klin podatkowy.

 

W obecnym roku koszt zatrudnienia pracownika na pensji minimalnej wyniósł pracodawcę 3136 złotych. Na ten koszt składa się pensja netto oraz tzw. składki na daniny (NFZ, ZUS, fundusz wypadkowy itd.). Przedsiębiorca do pensji minimalnej musiał dołożyć 536 złotych. W 2022 te koszty wzrosną o kolejne 8 procent

 

GUS  podaje, że w Polsce pensję minimalną dostaje ok. 2,2 miliona osób. W 2021 roku państwo pobrało od pracowników i pracodawców 2,9 miliarda złotych. W kolejnym roku będzie to już 3,12 miliarda, dokładnie ponad 230 milionów złotych więcej.

 

Eksperci mówią wprost, że szybkie zwiększanie płac doprowadzi do wzrostów prowadzenia firm, a to może przełożyć się na zwiększenie inflacji, która już teraz jest rekordowa.

 

Mamy takie zjawisko jak spirala płacowo-cenowa. Wzrost płac nakręca ceny, to z kolei wyzwala inflację – mówi w rozmowie z money.pl dr Sławomir Dudek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

 

Ostatecznie szybka podwyżka może przełożyć się na ucieczkę firm w szarą strefę, gdzie będą płaciły mniej lub w najgorszym wypadku zredukują etaty.

 

Źródło: Money.pl

Zdjęcie: Pexels

Komentarze