Podjęto decyzję odnośnie roli Donalda Tuska. Zapowiedź portalu WP została potwierdzona

Tusk

Zarząd Platformy Obywatelskiej powierzył Donaldowi Tuskowi misję stworzenia nowego rządu. Ponadto, lider PO zostanie także rekomendowany jako kandydat na stanowisko premiera.

Zarząd PO spotkał się w czwartek po raz pierwszy po niedawnych wyborach. Jak już wcześniej podawano, na tym zebraniu Donald Tusk otrzymał zadanie utworzenia nowego rządu. Teraz ta informacja stała się oficjalna. Na początku przyszłego tygodnia liderzy przyszłej koalicji rządzącej ogłoszą wspólne oświadczenie.

Politycy PO podkreślają konieczność dyscypliny i unikania spekulacji medialnych do tego czasu. Tusk zobowiązał się również do realizacji „100 konkretnych” zapowiedzi w jak najszybszym tempie.

Borys Budka, przewodniczący PO, wyjaśnił, że na razie nie rozmawiano o konkretnej obsadzie stanowisk, ponieważ to jest zadanie przewodniczącego, który będzie konsultować te kwestie z przyszłymi koalicjantami. Decyzje dotyczące przyszłej koalicji będą podejmowane wspólnie przez liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy.

Jednakże decyzja zarządu PO dotyczy tylko rekomendacji Donalda Tuska, a kwestie personalne muszą poczekać do przyszłych rozmów.

Oczekuje się większości parlamentarnej, która umożliwi kandydatowi Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi uzyskanie bezwzględnej większości głosów w pierwszym głosowaniu w Sejmie. Przewodniczący klubu KO wyraził nadzieję, że prezydent respektować będzie wybór wyborców oraz ustrój parlamentarno-gabinetowy.

Misja powierzona Tuskowi to pierwszy krok w procesie tworzenia koalicji z Trzecią Drogą i Lewicą. Rozmowy o przyszłym rządzie rozpoczną się oficjalnie po tych formalnych krokach.

Podczas zebrania zarządu PO, przewodniczący partii podsumował także kampanię wyborczą i podziękował za zaangażowanie działaczy. Warto również zaznaczyć, że Donald Tusk ogłosił plany dotyczące rozmów w Brukseli, które mają na celu odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Źródło: wp.pl

Magdalena Ogórek leci do Rzymu! Dostała zgodę na przeglądanie archiwów watykańskich

Komentarze