Polak potrafi! W tym ŚWIATOWYM RANKINGU zajmujemy 6 miejsce!

Polak

W pewnym światowym rankingu przeprowadzonym przez zespół naukowców ze szwajcarskich i amerykańskich uniwersytetów nasz kraj uplasował się na 6 miejscu.

Latami o Polakach krążył dowcip: „jedz do Polski, twój samochód już tam jest„. Dziś sytuacja przedstawia się nieco inaczej.

 

Budżet eksperymentu opiewał na ponad pół miliona dolarów, a wyniki, w czerwcu tego roku, zostały opublikowane w prestiżowym magazynie „Science”. Badanie przeprowadzono w 355 miastach położonych w 40 krajach rozrzuconych po całym świecie.

 

Badanie polegało na teście zgubionego portfela. „Polacy okazali się szczególnie uczciwi i usiłowali w czterech na pięć przypadków oddać znalezione portfele właścicielom”– poinformował niemiecki dziennik.

 

W jaki sposób przeprowadzano eksperyment?

 

Do stanowisk obsługi w różnych punktach np. w teatrach, muzeach, hotelach, urzędach i bankach podchodzili podstawieni asystenci i wręczali pracownikom portfele, które rzekomo znaleźli na ulicy. Mówili, że się spieszą i prosili daną osobę, aby„ jakoś się tym zajęła”. 

Każdy portfel posiadał osobny adres e-mailowy i właśnie to decydowało, czy dany pracownik przesłał na wskazany adres informację o zgubie. W portfelach znajdowała się kwota- 94,15 dolara.

 

ZOBACZ TEŻ:Nie żyje znany polski reżyser!

 

Jaki wynik eksperymentu?

 

Najwyższy wskaźnik zwrotów odnotowano w Szwajcarii, Holandii oraz Norwegii, Danii i Szwecji. Polska zajęła szóste miejsce, wyprzedzając Niemców i Francuzów. Daleko w tyle pozostawiliśmy Wielką Brytanię, Kanadę i USA. Chiny to kraj, w którym zdecydowanie nie warto nic zgubić.

 

Reasumując zatem wyniki przeprowadzonego eksperymmentu, można pokusić się o stwierdzenie, że jeśli zgubić portfel, to lepiej nad Wisłą niż nad Renem.  

 

Źródło:focus.pl/pixabay

Komentarze