Nie żyje znany polski reżyser!

reżyser

Nie żyje znany, polski reżyser oraz scenarzysta. Zmarł po ciężkiej chorobie.

Janusz Kondratiuk był autorem takich filmów jak m.in. „Dziewczyny do wzięcia” i „Czy jest tu panna na wydaniu? 

 

Reżyser urodził się 19 września 1943 w Ak-Bułak na terenie dzisiejszego Kazachstanu. W 1969 ukończył reżyserię na PWSTiF w Łodzi. To samo wykształcenie zdobył jego starszy o siedem lat brat – Andrzej Kondratiuk.

Szef Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, poinformował o śmierci Janusza Kondratiuka. Reżyser od dłuższego czasu zmagał się z rakiem trzustki. Zmarł w wieku 76 lat

 

Do najbardziej znanych produkcji reżysera  zalicza się: „Dziewczyny do wzięcia” (1972 r.), „Czy jest tu panna na wydaniu?” (1976 r.), „Złote runo” (1996 r.), serial „Faceci do wzięcia” (2006 r.) i na motywach autobiograficznych – „Jak pies z kotem” (2018 r.).

 

Inspirację do stworzenia ostatniego filmu pt: „Jak pies z kotem ” dla wybitnego reżysera, stanowił jego brat Andrzej Kondratiuk.

 

ZOBACZ TEŻ:Sondaż zaufania. Kaczyński i Tusk poza podium. Kto prowadzi?

 

„Przez niemal całe nasze życie trzymaliśmy się z Andrzejem na bezpieczny dystans. Ale w ostatnich kilkunastu miesiącach musiałem poświęcić mu dużo więcej uwagi niż do tej pory. Ten ostatni rok jego życia spędziliśmy wspólnie. Zamieszkał ze mną i moją żoną w naszym domu. Wspólnie opiekowaliśmy się Andrzejem. Obserwowałem, jak niszczy go choroba oraz jak ta sytuacja wpływa na mnie, zmienia mnie, jak zmienia relację między mną i moją żoną. Postanowiłem to wszystko zapisać. Wiernie. Nie zmieniając ani jednego słowa, ani jednej sytuacji, której byłem świadkiem” – opisywał  reżyser film „Jak pies z kotem”.

 

Bracia Kondratiukowie w latach 70. często byli postrzegani jako spółka autorska, a ich ulubioną formą była stylizacja na dokument, stawianie na talent aktorów oraz ich naturalność.

 

Źródło:onetwiadomości

Źródło zdjęcia:Instagram

Komentarze