Polska ma duży PROBLEM w Unii! Może nas czekać…

Nie milkną echa na temat stanu praworządności w Polsce. Komisja Europejska złożyła właśnie na nasz rząd skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). 

Przedmiotem skargi jest nowy system dyscyplinarny wobec polskich sędziów. Komisarze domagają się, aby ich skarga została rozpatrzona w trybie przyspieszonym.

W uzasadnieniu skargi, która trafiła do Luksemburga, podkreślono, że chodzi o ochronę sędziów przed kontrolą polityczną. Inicjatorem jest Frans Timmermans – komisarz ds. praworządności i były wiceszef KE. Holenderski polityk znany jest z krytykowania stanu praworządności w Polsce na forum UE.

Jego zdaniem zmiany wprowadzane przez nasz rząd godzą w niezawisłość sędziów. 

Skarga spotkała się z krytyką polityków PiS. Przedstawiciele partii rządzącej nazwali ją za absurdalną. Według nieoficjalnych doniesień wśród komisarzy nie było jednomyślnej zgody. Według nieoficjalnych informacji zastanawiano się, czy warto składać skarg tuż  przed wyborami parlamentarnymi w Polsce. 

Sprawa pomiędzy KE a rządem PiS ws. praworządności ciągnie się od 3 kwietnia. W ubiegłym miesiącu europosłanka PiS Beata Kempa miała powiedzieć Timmermansowi: „Przeżyliśmy komisarzy sowieckich, przeżyjemy i pana”. 

Źródło: wp.pl

Komentarze