Powstała NIEZAKAŹNA wersja SARS-CoV-2! Co to oznacza dla nauki?

koronawirusa

Grupa naukowców stworzyła wersję koronawirusa Sars-CoV-2, który nie jest w stanie wywołać choroby Covid-19. Dzięki odkryciu będzie można lepiej poznać mechanikę działania patogenu, jak się rozwija i zakaża.

 

 

Od lat badanie wirusów i bakterii jest bardzo trudne i wymaga sporych nakładów na bezpieczeństwo. Naukowcy dla pomocy tworzą bardzo osłabione wirusy, które nie mogą zarażać. Tak właśnie postąpiono z Sars-CoV-2, który wywołuje chorobę Covid-19. Dokonał tego zespół Rockefeller University, w którego gronie jest laureat Nagrody Nobla profesor Charles M. Rice.

 

Sztuczny twór ma wszystkie elementy normalnego wirusa prócz białka kolca. To właśnie ono jest potrzebne, aby wirus mógł zakażać kolejne komórki. Do tego momentu wszelkie kopie wirusa tworzono przy oparciu o informację genetyczną wirusa RNA i fragmenty DNA, na bazie których tworzono nowe, odpowiednie RNA. Samo usunięcie białka kolca stworzyło kolejny problem, ponieważ to właśnie to białko było badane pod kątem nowych leków i szczepionek, Naukowcy musieli stworzyć osobny materiał zawierający białko spike, z tym że takie wirusy nie mogą się powielać.

 

 

Jeśli wirus byłby samochodem wyścigowym, to stworzyliśmy wersję bez kół. Ma silnik i wszystkie części potrzebne do jazdy, ale nie może się nigdzie ruszyć. Dzięki temu systemowi naukowcy będą mogli badać SARS-CoV2 i jego warianty, testować leki i oceniać neutralizujące wirusa przeciwciała. Wszystko to będzie można robić szybciej i przy słabszych zabezpieczeniach – opowiadają naukowcy.

 

Źródło: Forsal.pl / PAP

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze