Prawdziwy DRAMAT Korei Północnej! Chodzi o najnowsze…

północnej

Według najświeższych informacji Korea Północna, na której czele stoi przywódca Kim Dzong Un, jest w coraz gorszej sytuacji gospodarczej.  

Przepaść między Koreą Południową a Koreą Północną dramatycznie się pogłębia. Całkowitej katastrofy udało się uniknąć na Północy tylko dzięki Chińczykom. Najnowsze opublikowane dane dotyczące gospodarki obu Korei pokazują czarno na białym jak wygląda sytuacja. Przepaść gospodarcza między Pjongjangiem a Seulem pogłębia się z roku na rok. 

Według analizy Korea Północna ma aż 53 razy mniejsze PKB niż Korea Południowa. Stolica -Pjongjang twierdzi, że główną przyczyną takiej sytuacji w kraju są sankcje gospodarcze, które nałożono na państwo, które rozwija technologie nuklearne wbrew rezolucjom ONZ. Odnotowano spadek indeksów gospodarczych o ok 4,2% w porównaniu z rokiem 2018. Jest to największy spadek od 1997 roku w którym Korea Północna walczyła z głodem. 

W Korei Północnej znaczny spadek odnotowano w sektorze handlu. Rok temu dochody z handlu wynosiły (w przeliczeniu) około 21 mld złotych, a już w 2019 roku ekonomiści odnotowali wartość 10,86 mld zł. Także eksport  w Korei Północnej jest na bardzo złym poziomie. Różnica pomiędzy 2018 a 2019 wynosi aż 83,6 procent. Obecnie dochody to ok. 929 milionów dolarów.

Niemniej jednak Korea Północna może pochwalić się stosunkowo dużym zainteresowaniem ze strony turystów. W lipcu 2018 roku wykazywano, że przez pierwsze siedem miesięcy do kraju przyjechało 200 tysięcy turystów. Oznacza to, że Korea staje się coraz popularniejszym kierunkiem wycieczek przybyszy z Chin. Dokładnej kwoty z dochodów z turystyki jednak nie ujawniono. 

 
 
fot. facebook

Komentarze