Problemy w całym kraju! Kierowco, wytężaj wzrok!

Kolejny raz w ciągu ostatnich kilku dni IMGW ogłasza alert pierwszego stopnia. Tym razem kierowcom będzie dokuczała duża mgła. Gdzie można się jej spodziewać?

Przed paroma dniami pisaliśmy o gołoledzi, która mogła pojawić się na terenie całego kraju. I gdzieniegdzie rzeczywiście dała się kierowcom we znaki. Wciągu najbliższych kilku dni zdaniem synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ślisko może być głównie w województwie lubelskim. Tam też w środę spodziewać się należy drobnych opadów deszczu lub mżawki, która w kontakcie z jednią i chodnikami będzie zamarzać tworząc tzw. szklankę.

Tego dnia w całym kraju spodziewane są duże zamglenia. Mogą ograniczać kierowcom widoczność nawet poniżej 100 m. W czwartek gęsta mgła utrzyma się tylko na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w województwach małopolskim, lubelskim i świętokrzyskim. Dzień później będzie dokuczliwa tylko na południu kraju.

W tych dniach należy pamiętać o właściwym używaniu świateł przeciwmgielnych. Przypominamy, że tylne można włączać dopiero, gdy widoczność na drodze spada poniżej 50 m. W innym wypadku policjanci z drogówki mają prawo wystawić 200-złotowy mandat i ukarać punktami. Z kolei z przednich halogenów mamy prawo  korzystać już przy mniejszych zamgleniach. Warto zadbać o to, aby przednie światła przeciwmgłowe były dobrze ustawione, gdyż w przeciwnym wypadku mogą nie spełniać swojej roli i w dodatku oślepiać innych kierowców. 

Fot. Pixeles

Komentarze