Rząd przyjął projekt! REKORDOWA stawka minimalna „za godzinę”!

Rząd przyjął projekt rozporządzenia podnoszącego płacę minimalną! To duży wzrost!

Projekt rozporządzenia zakłada wzrost pensji minimalnej do 2600 złotych w 2020 roku. To 350 zł więcej niż tegoroczna płaca minimalna. Oznacza to także rekordowo wysoką minimalną stawkę godzinową. 

Dziś Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące wysokości minimalnej stawki godzinowej oraz minimalnego wynagrodzenia w roku 2020. Projekt powstał w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z przyjętymi zmianami minimalna pensja w 2020 roku na umowie o pracę będzie wynosić 2600 złotych. To o 15,6% więcej niż aktualnie. Kwotowo to wzrost na poziomie 350 złotych. Ponadto oznacza to, że w przyszłym roku płaca minimalna wyniesie 49,7% prognozowanej średniej pensji w Polsce.

„Poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2 600 zł będzie miał pozytywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych (przez wzrost dochodów pracowników). (…) Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, współmierne do dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia” – informuje Centrum Informacyjne Rządu.

Premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konwencji PiS zapowiedział wzrost pensji minimalnej w 2020 roku do 2600 złotych brutto. W kolejnym roku płaca minimalna znów wzrośnie o ok. 15%. Jarosław Kaczyński z kolei zapowaidał, że minimalne wynagrodzenie na koniec 2020 roku wyniesie już 3000 zł. Trzy lata później ma już być na poziomie 4000 zł.

Komentarze