Siedziba MEiN: protest nauczycieli i naukowców! Czarnek ostro reaguje!

Protest nauczycieli i naukowców, zaplanowany na piątek przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki, wywołał dyskusje i reakcje ze strony szefa resortu, Przemysława Czarnka. Nauczyciele podkreślają powody swojego sprzeciwu, a minister wyraził zrozumienie dla działań w ramach demokratycznego społeczeństwa.

W dniach tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2023/24 nauczyciele i naukowcy planują przeprowadzenie protestu przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie. Głównym celem protestu jest wyrażenie niezadowolenia z polityki prowadzonej przez ministra Przemysława Czarnka. Akcja ma się rozpocząć o godzinie 12.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, w rozmowie z Radiem ZET podkreślił, że polska edukacja szkolna i uniwersytecka znajduje się na wirażu. Nauczyciele i naukowcy chcą wyrazić swój sprzeciw wobec kilku kluczowych kwestii. Jednym z głównych problemów, które chcą podnieść, jest przeładowany program nauczania. Poza tym problemem jest ideologizacja szkolnictwa, niskie płace oraz fala odejść z zawodu nauczyciela.

Broniarz podkreślił, że celem protestu nie jest jedynie podwyższenie wynagrodzeń pedagogów o 20 procent. Zdaniem szefa ZNP, konieczne jest stopniowe zwiększanie zarobków nauczycieli. Wszystko po to, aby nie tylko przyciągnąć nowych nauczycieli do zawodu, ale także zatrzymać tych obecnych. Przypomniał, że sytuacja jest krytyczna. Początkujący nauczyciel obecnie zarabia tylko 90 złotych więcej niż płaca minimalna, wynosząca od lipca 3600 złotych brutto. Adiunkt na uczelni z tytułem doktora ma jedynie 5 złotych więcej niż minimalne wynagrodzenie.

Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, odniósł się do zapowiadanej pikiety nauczycieli. W rozmowie z Radiem ZET wyraził zrozumienie dla działań protestujących, podkreślając, że w demokratycznym i praworządnym kraju pikiety pokojowe są ważnym elementem życia społecznego. Minister zaznaczył, że chociaż sam ma inne plany na dzień protestu i będzie przebywał w Lublinie, to zaprasza nauczycieli na Szucha, gdzie mieści się siedziba rządu. Czarnek podkreślił, że jest gotów rozmawiać i wysłuchać postulatów protestujących nauczycieli.

Zobacz także: To nie koniec spraw rozwodowych Jurksztowicz i Dębskiego! Kompozytor podobno ma nieślubne dziecko…

Komentarze