SKANDAL ze szczepionkami na koronawirusa! Sprawa jest już badana!

Szczepienia na koronawirusa budzą powszechne zaniepokojenie. Teraz do tego doszedł skandal, który ma związek ze szczepionkami! O co chodzi?

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie poskarżyli się na to, że nie będą szczepieni w pierwszej kolejności, a są przecież w grupie podwyższonego ryzyka. Sprawą zajął się Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz także: Młoda aktorka pozuje jako WAMP! PRZESADZIŁA?

– Musimy rozmawiać o tym, kto ma prawo do pierwszeństwa przy sczepieniach na koronawirusa. Ludzie mają bowiem wątpliwości co do określenia grup priorytetowych. A sposób określenia takich grup rodzi wątpliwości, czy uwzględnione będą wszystkie osoby znajdujące się w podobnej sytuacji – podał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Adam Bodnar napisał już w tej sprawie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Narodowy Program Szczepień przeciw SARS-CoV-2 przewiduje, że szczepionki dotrą najpierw do:

  • pracowników ochrony zdrowia,
  • pracowników Domów Pomocy Społecznej oraz Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
  • personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Następnie zaszczepić będą się mogli:

  • pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby po sześćdziesiątym roku życia,
  • służby mundurowe,
  • nauczyciele.

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do prawidłowego określenia grup priorytetowych, które będą szczepione w pierwszych etapach. Chodzi o nieuwzględnienie osób z niepełnosprawnościami, a także ich opiekunów.

Fot. Pixabay

– Tymczasem osoby z niepełnosprawnościami są w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem i jego skutkami. To w szczególności osoby, u których przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążeniowo-oddechowego, współwystępujące schorzenia różnych układów organizmu, czyli osoby z tzw. niepełnosprawnością sprzężoną oraz ze schorzeniami powodującymi znaczące osłabienie odporności, a także osoby, które z uwagi na trudności poznawcze mają obniżoną zdolność do dbania o higienę i profilaktykę – stwierdził RPO.

Czy rząd zmieni listę osób, które najpierw dostaną szczepionkę? Nie wiadomo. Pozostaje mieć nadzieję, że sprawa zostanie przemyślana przez decydentów.

Zobacz także: Sylwia Szostak pokazała SYNKA! Fani nie dowierzali!

  • Fot. Pixabay
  • Źródło: RPO

Komentarze