STAŁO się! Paczka PAPIEROSÓW będzie KOSZTOWAĆ aż…

Szokujący wzrost akcyzy! Już wiemy o ile więcej zapłacimy za piwo, wódkę, wino czy papierosy.

Wzrost akcyzy na alkohol etylowy oraz tytoń przełoży się na wyższe ceny na sklepowych półkach. Najmniej drastyczne podwyżki odczują smakosze piwa. Jednak prawdziwe spustoszenie portfeli czeka na miłośników mocnych alkoholi, papierosów i cygar. Rząd planuje wzrost podatku akcyzowego już w styczniu 2020.

Jak podwyżka akcyzy przełoży się na ceny w sklepach. W kwestii alkoholi wszystko będzie zależało od jego stężenia w trunku. Ministerstwo Finansów wskazało w projekcie ustawy, że puszka piwa podrożeje ok. 5 groszy. To żadna różnica. Jednak za portfele mogą zacząć się łapać miłośnicy mocnych trunków i wyrobów tytoniowych. Za paczkę papierosów zapłacimy AŻ o…

Nieco więcej niż piwosze zapłacą wielbiciele win. Za butelkę o pojemności 0,75 litra będzie trzeba wydać 12 groszy więcej. Jeśli weźmiemy pod uwagę cenę z VAT – wychodzi 15 groszy. O tyle samo podrożeją napoje fermentowane, w tym wina owocowe. Nie zdrożeje z kolei perry i cydr. Oczywiście jeśli stężenie alkoholu nie przekroczy 5 proc.

Z kolei zakup 500 ml butelki wódki będzie oznaczał wzrost wydatku o 1,40 zł. Palacze z kolei za paczkę zapłacą aż o 1,20 zł więcej. Mowa tu o standardowym opakowaniu 20 papierosów. Z kolei cena 50g tytoniu do palenia wzrośnie o 1,69 zł. Zdrożeją także cygara – dokładnie o 40 groszy za sztukę ważącą 10 gramów. Susz tytoniowy zdrożeje aż o 23 złote za kilogram.

 

Fot. Instagram dhdhsb

Komentarze