SUSZA wywoła niedobór żywności i drożyzne! KIEDY NADEJDZIE?

Specjaliści prognozują, że w kolejnych latach masowe susze mogą wywołać wielkie niedobory żywności. Produkacja i dostawy mogą nie nadążać ze zwiększającą się populacją naszego globu. Zmiany klimatyczne będą jedynie potęgować te zjawiska.

 

 

Postępujący wzrost emisji dwutlenku węgla spowoduje spadek plonów o jedną trzecią do 2050 roku, przy jednoczesnym wzroście liczby mieszkańców naszej planety. Te wszystkie czynniki spowodują ogromne wzrosty cen żywności. Już teraz mamy najwyższe ceny od dekad. Podwyżki napędziła pandemia i zerwanie łańcuchów dostaw.

 

 

Możemy oczekiwać, że wszystkie podstawowe artykuły żywnościowe znacznie podrożeją. Spodziewamy się również, że w niektórych zakątkach świata wystąpią niedobory – informuje w serwisie Bloomberga autor raportu Daniel Quiggin.

 

 

Raport opisuje także przyszłość światowego rolnictwa. Do roku 2050, aż 32 procent gruntów ornych może być dotkniętych suszą. Główne uprawy prawdopodobnie odnotują duże spadki plonów z powodu suszy i krótszych okresów wegetacji. Spadki mają wynosić od kilku do kilkunastu procent w zależności od regionu świata. Według raportu, jeśli kraje nie ograniczą emisji, to poważne skutki klimatyczne będą odczuwalne już przed 2040 rokiem.

 

 

Źródło: Forsal.pl

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze