Tego jeszcze NIE było! To stało się z polskimi finansami!

nie

Polskie finanse publiczne mają się na tyle dobrze, że pierwszy raz w historii nowożytnej Polski, w II kw. 2019 roku osiągnęły one nadwyżkę na poziomie 0,03 procenta. Mimo, że liczbę tę można określić jako symboliczną, to jednak warto ją odnotować. Co złożyło się na taki, a nie inny wynik?

Okazuje się, że nie jest to tylko zasługa dobrej koniunktury, ale również uszczelnienia systemu podatkowo-składkowego, a także wzrostu liczby nowych pracowników (ok. 600 tysięcy), która zasiliła Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko to razem wzięte nałożyło się na historyczną dla Polski nadwyżkę. Jeszcze nigdy nie było sytuacji, gdzie deficyt sektora finansów publicznych w II kwartale osiągnął poziom 0,03 proc. PKB. Jak wspominaliśmy wyżej pierwszym czynnikiem, który miał na to duży wpływ jest koniunktura gospodarcza zwiększająca środki płynące do budżetu.

 

 

 

 

Bardzo dobrym symptomem i czynnikiem budującym wzrost jest również spadek bezrobocia i wzrost zatrudnienia nowych pracowników co wiążę się ze zwiększonymi wpływami z PIT. Wzrasta zarazem konsumpcja, kupujemy coraz więcej i częściej co natomiast wpływa na VAT i akcyzę. Na kształt polskich finansów duże znacznie ma także bardzo dobra kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego ZUS wypłaca Polakom emerytury. Dzięki tym wszystkim czynnikom Polska coraz mocniej się rozwija i powoli zaczyna doganiać resztę Europy Zachodniej.

 

ZOBACZ TAKŻE:Niesamowite znalezisko w BANKOMACIE! Chciał wypłacić pieniądze, a zamiast tego ZNALAZŁ TO!

 

 

źródła: businessinsider.com.pl, foto pixabay.com

 

Komentarze