Tego jeszcze nie było w Polsce! Dzięki temu miejscu bezdomni poczują się lepiej.

Pranie ubrań i zachowanie czystości nie będzie już problemem dla osób bezdomnych. W Gdańsku ruszyła bezpłatna pralnia, z której mogą korzystać osoby, które pozostają bez dachu nad głową. To pierwsze takie miejsce w Polsce.

Pralnia Społecznie Odpowiedzialna”

Pralnia miesięcznie obsłuży nawet 1000 osób bezdomnych. Znajduje się w Gdańsku przy ul. Równiej 14 na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn.

Jest podzielona na dwie części. W pierwszej będą prane koce i pościel, które należą do Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Druga część pralni będzie dostępna dla osób potrzebujących . Będą mogli tu wyprać rzeczy osobiste.

Jak mówi Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni: „Po Nowym Roku dostępna będzie przestrzeń , w której osoby z placówek jak i indywidualne będą mogły wyprać swoją odzież .”

Po pierwsze pomagać

Uprane ubrania pomogą osobom bezdomnym lepiej chronić się przed koronawirusem, dbać o higienę i lepiej funkcjonować w przestrzeni publicznej.

Jak podkreśla Kwiatkowski: „Pralnia stanie się też dźwignią do kolejnych zmian. Do budowania miejsca w oparciu o model ekonomii społecznej . Co za tym idzie osoby bezdomne dzięki obsłudze pralni będą mogły zarobić pieniądze i ustabilizować swoją sytuację.” Inicjatorem powstania pralni jest firma Persil, która zakupiła sprzęt i przekazała roczny zapas środków piorących. Natomiast Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta i Fundacja Społecznie Bezpieczni , będą koordynować prowadzenie tego miejsca.

Wcześniej był parking

Fundacja Społecznie Bezpieczni aktywizuje osoby bezdomne. W Polsce jest ich już prawie 36 tysięcy. Wcześniej fundacja uruchomiła parking i punkt widokowy w Gdańsku, który obsługiwały osoby bezdomne. Dzięki tym działaniom udało się zarobić na samochód do przewozu osób niepełnosprawnych i na uruchomienie kuchni . Skorzystają z niej osoby potrzebujące z Trójmiasta.

zdjęcia: istockphoto.com

Komentarze