Tragiczna sytuacja w Afganistanie! Brakuje PODSTAWOWYCH środków medycznych!

Z powodu ograniczeń na lotnisku w Kabulu nie dotarły środki medyczne i żywność dla osób niedożywionych w Afganistanie. Światowa Organizacja Zdrowia posiada zapasy na niespełna tydzień.

 

Szybko dostarczyliśmy środki ratujące życie do placówek służby zdrowia i naszych partnerów w Kabulu, Kandaharze i Kunduzie, lecz WHO wystarczy tych dostaw jedynie na tydzień. Wczoraj przekazaliśmy im 70 proc. tych dostaw – poinformowała WHO

 

WHO wyraziła zaniepojenie, że obecna sytuacja ludności cywilnej może znacznie się pogorszyć, jeżeli sytuacja pandemiczna wymknie się spod kontroli. W ciągu tygodnia liczba testów spadła o prawie 80%. W dalszym ciągu spada także liczba zaszczepionych.

Obecnie w Afganistanie działają prawie wszystkie placówki medyczne. Do pracy nie stawiła się jednak żeńska część personelu, która obawia się Talibów. Według szariatu bowiem kobieta nie może pracować w specjalistycznych zawodach, a także mieć styczność z pacjentami płci męskiej.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że pomocy humanitarnej wymaga ponad 18 milionów Afgańczyków. Liczba potrzebujących będzie rosła każdego dnia przez ciężką sytuacje gospodarczą i niepewność jutra.

 

Są pewne oznaki, że Taliban chce, aby ONZ pozostała tutaj i że chcą oni kontynuacji pomocy medycznej. Pozostajemy ostrożnymi optymistami co do tego, że będzie możliwy powrót naszych operacji pomocowych i ich skala w nadchodzących tygodniach się zwiększy – mówi PAP Richard Brennan, dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych na Bliskim Wschodzie.

 

 

Źródło: PAP / Forsal

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze