TYLE zapłacimy za znicze i kwiaty na Wszystkich Świętych! Kwoty zwalają z nóg

Wraz z nadejściem listopada zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych, a wraz z nią tradycyjne wizyty na cmentarzach. Przygotowania do tego święta zaczynają się już na początku października, a sklepy zapełniają się zniczami i wiązankami. Jak kształtują się ceny tych produktów w 2023 roku?

Ceny zniczy w tym roku okazały się wyższe niż w poprzednich latach. Istnieje kilka czynników, które wpłynęły na wzrost cen. Po pierwsze, trzeba zauważyć, że produkcja zniczy wymaga dużych ilości energii. Wciąż rosnące ceny gazu ziemnego miały wpływ na koszty produkcji. Kolejnym istotnym elementem jest cena parafiny, która jest niezbędna do produkcji wkładów do zniczy. Sankcje nałożone na niektóre źródła parafiny, związane między innymi z konfliktem na Ukrainie, ograniczyły dostęp do surowca i wpłynęły na wzrost cen. Dodatkowo, inflacja ogólna wpłynęła na wyższe ceny wielu produktów, w tym również zniczy i wiązanek na cmentarzach.

Warto zaznaczyć, że wiele sieci handlowych oferuje promocje na znicze, kwiaty i wiązanki, co pozwala zaoszczędzić na przygotowaniach do Wszystkich Świętych. Najtańsze znicze i wkłady do nich można znaleźć w cenach od około 2 do 6 złotych. W przypadku większych zniczy i wkładów o dłuższym czasie palenia trzeba się liczyć z wyższymi kosztami, sięgającymi nawet 65-70 złotych za najdroższe modele.

Jeśli chodzi o kwiaty i wiązanki, ceny zaczynają się od kilku złotych za pojedyncze sztuczne kwiaty. Za gotowe kompozycje ze sztucznych roślin lub za żywe i cięte kwiaty trzeba zapłacić więcej.

Należy również pamiętać, że ceny chryzantem, popularnych kwiatów na grobach podczas Wszystkich Świętych, również wzrosły w porównaniu do poprzednich lat. Wzrost cen wynika z wyższych kosztów produkcji, takich jak sadzonki, ziemia i doniczki. Hodowcy szacują, że ceny chryzantem wzrosną o 10-15 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

Pomimo wyższych kosztów przygotowań na cmentarz w czasie Wszystkich Świętych, Polacy wciąż pielęgnują tę ważną tradycję, pamiętając o swoich zmarłych bliskich i składając im hołd na grobach.

Źródło: wp.pl

Kontrowersje wokół księżnej Diany w „The Crown”. Książę William wyraża oburzenie na to, jak przedstawili jego matkę

Komentarze