Ukraina przystąpi do NATO? Joe Biden mówi, co o tym sądzi…

Prezydent Joe Biden wskazał kluczowy warunek, że jest zbyt wcześnie, aby podejmować decyzję w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO. W wywiadzie dla CNN stwierdził, że nie ma obecnie jednomyślności wśród państw NATO w kwestii przyjęcia Ukrainy do sojuszu. Zwłaszcza w trakcie trwającej wojny z Rosją. Prezydent Biden podkreślił, że jeśli taka decyzja zostanie podjęta, Stany Zjednoczone będą zobowiązane do obrony każdego centymetra terytorium NATO. W kontekście trwającego konfliktu z Rosją, Biden określił tę sytuację jako wojnę, w której wszyscy uczestniczą.

Jednocześnie prezydent Biden wyraził potrzebę wytyczenia racjonalnej ścieżki dla Ukrainy w celu spełnienia kryteriów członkostwa w NATO. Zaznaczył, że obecnie jest zbyt wcześnie, aby podjąć głosowanie w tej sprawie. Wszystko dlatego, że istnieje wiele innych wymogów do spełnienia, takich jak demokratyzacja i inne kwestie.

W rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, Biden zaproponował, że w międzyczasie Stany Zjednoczone mogą zapewnić Ukrainie „bezpieczeństwo na wzór Izraela”. Oznaczałoby to dostarczanie broni i zdolności obronnych, które umożliwią Ukrainie skuteczną samoobronę. Prezydent Biden wyraził również przekonanie, że w przypadku osiągnięcia porozumienia pokojowego i zawieszenia broni, można będzie znaleźć rozwiązanie w tej kwestii.

Biden wspomniał również o swoim spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Genewie. Tam rosyjski przywódca zażądał wykluczenia Ukrainy z NATO. W odpowiedzi na to, prezydent Biden podkreślił, że nie zamierza uniemożliwiać członkostwa w NATO dla nikogo.

Podczas wywiadu Biden odniósł się również do decyzji o dostarczeniu Ukrainie amunicji kasetowej. Wyjaśnił, że była to trudna decyzja, której podjęcie zajęło mu wiele czasu, ale była konieczna ze względu na niedobory amunicji wśród ukraińskich sił zbrojnych. Zaznaczył również, że dostarczana przez Stany Zjednoczone amunicja kasetowa charakteryzuje się niskim wskaźnikiem niewybuchów, w przeciwieństwie do innych rodzajów takiej amunicji.

Wydaje się, że prezydent Biden podkreślił potrzebę ostrożności i realizmu w kwestii członkostwa Ukrainy w NATO. Wskazał na konieczność spełnienia określonych kryteriów i rozważenia sytuacji na Ukrainie, zwłaszcza w kontekście trwającego konfliktu z Rosją. Jednocześnie zapewnił Ukrainę o wsparciu ze strony Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa i dostaw broni, aż do osiągnięcia trwałego pokoju.

Zobacz także: Rosyjski szpieg w Polsce! To znany sportowiec!

Komentarze