Urząd skarbowy szykuje zmiany! Od teraz nawet przez internet będzie…

skarbowy

Wprowadzenie Twojego e-PITu, według Piotra Walczaka, szefa Krajowej Administracji Skarbowej, było przełomem 30-lecia. Podkreślił jednak, że był to „dopiero pierwszy krok”. Niedługo wszystkie sprawy podatkowe będzie można załatwić przez internet bez potrzeby wychodzenia z domu. 

Zamierzamy iść dalej w tym kierunku i uruchomić e-Urząd Skarbowy, który docelowo skupi pełen zakres usług dla podatników – zapowiada w rozmowie z PAP Piotr Walczak, szef KAS oraz wiceminister finansów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Odbiorą Ci 500+! Wystarczy, że…

 

Oczywiście on nie ruszy w pełni w 2020 r., ale na pewno do tego istotnie się przybliżymy. Zależy nam, aby uczciwy [podatnik] nie musiał mieć żadnego kontaktu z organami skarbowymi, a wszystkie sprawy załatwiał przez internet – dodał Piotr Walczak.

 

Szef KAS zapowiedział również „odmiejscowienie” pewnych czynności skarbówki. Co konkretnie kryje się pod tym pojęciem?

 

Chodzi o to, by podatnik mógł się rozliczyć z każdego miejsca w kraju, tym samym urzędy mogłyby rozliczać firmy niekoniecznie znajdujące się na ich terenie. Dzięki temu zlikwidujemy patologię, która polega na migracji firm z jednych urzędów skarbowych do innych – dodaje Walczak.

 

Wiceminister podkreślił też priorytety skarbówki na nowy rok. Zapowiedział między innymi „dalsze uszczelnienie podatku CIT”.

 

Drugim ważnym zadaniem jest kontrola zwrotów podatku VAT. Mimo, że udało nam się tutaj już bardzo dużo osiągnąć, naszym celem jest dalsze ograniczenie luki w tym podatku . Kolejnym istotnym wyzwaniem dla KAS będzie jego zdanie „uszczelnienie podatku akcyzowego”. – komentuje Piotr Walczak

 

Piotr Walczak w rozmowie z PAP powiedział, że główne działania będą dotyczyły w nadchodzącym roku kilku branż. Przed wszystkim branży paliwowej, tytoniowej i alkoholowej.  

 

źródło: pap, fot. unsplash

Komentarze