UWAGA! GROŹNY WIRUS NA SMARTFORNY! Kradnie dane i kasę!

WIBatak to nowy wirus rozprzestrzeniany za pomocą sms-ów. Gdy otworzymy wiadomość z wirusem, hakerzy przejmą kontrolę nad naszym smartfonem i kartą sim. Konsekwencje mogą być tragiczne – gigantyczny rachunek za telefon!

 

 

Nowy sposób hakerów na przejęcie kontroli nad naszymi urządzeniami i kartami sim jest prosty: wysyłają wiadomość sms. Najczęściej dziwną, wyrwaną z kontekstu, albo sugerującą, że jest to odpowiedź zwrotna na zapytanie.  Po otwarciu wiadomości, wirus WIBatak atakuje aplikację Wireless Internet Browser. Pozwala to atakującemu na wysyłanie SMS, dzwonienie, połączenia z witrynami internetowymi, a także ujawnienie naszej lokalizacji.

 

JAK SIĘ USTRZEC ATAKU?

Przede wszystkim nie otwierać podejrzanych wiadomości.  Jeżeli zauważymy taką, najlepiej szybko wyłączyć telefon i  wyjąc kartę sim. Następnie pilnie zgłosić sprawę operatorowi.  Jest to o tyle istotne, że zablokowanie karty i wymiana jej na nową zapobiegną działaniom oszustów. W przeciwnym wypadku hakerzy mogą wysłać niezliczoną ilość smsów i wykonać połączenia pod płatne numery, za co operator obciąży nas kosztami rachunku.

 

 

Komentarze