Uwaga Kraken! Uderzy w Polskę już w lutym

Kraken-Uderzy-Polskę

Wywołał falę zachorowań w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Obecnie staje się dominującym wariantem COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Zdaniem ekspertów już pod koniec lutego będzie odpowiadał za wzrost zachorowań w Polsce. Wariant XBB.1.5, zwany Krakenem, charakteryzuje się 12 objawami.

Eksperci ostrzegają, że ten sam wariant, który jest w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych, zwykle z opóźnieniem sześciu-ośmiu tygodni, dociera do Polski. Można więc zakładać, że około końca lutego powinniśmy mieć narastającą falę zachorowań właśnie wywołaną przez wariant XBB.1.5. To kolejny podwariant koronawirusa, który charakteryzuje się wysoką zaraźliwością. Poznaj jego objawy.

wariant-Polski-objawy-Krakena
Kolejny podwariant koronawirusa charakteryzuje się wysoką zaraźliwością. Poznaj jego objawy.
Fot. www.2tk.pl

COVID-19 nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wszystko za sprawą nowego wariantu Omikrona XBB.1.5, zwanego potocznie Krakenem. Zobacz jego objawy.

Objawy Krakena

Lekarze są zgodni – objawy Krakena nie różnią się znacznie od tych, które znamy z wcześniejszych podwariantów. Pacjenci zgłaszają, że dokucza im:

 • gorączka,
 • uporczywy kaszel,
 • duszność,
 • zanik lub zmiana odczuwania zapachu i smaku,
 • bóle mięśni,
 • katar i zatkany nos,
 • zmęczenie oraz uczucie wyczerpania,
 • ból głowy, który trwa dłużej niż zazwyczaj,
 • biegunka,
 • nudności i wymioty,
 • utrata apetytu,
 • ból gardła.

Nowa linia rozwojowa wywołała falę zachorowań w Chinach i USA, a obecnie ma predyspozycje do stania się dominującym wariantem w Wielkiej Brytanii. To kolejny podwariant koronawirusa, który charakteryzuje się wysoką zaraźliwością.

Skąd nazwa Kraken?

Chyba tylko po to by nas straszyć.

Nie do końca lubimy określenie Kraken, bo to jest określenie, które ma straszyć i kojarzyć się z potworem morskim, więc wolałbym mówić, że jest nowy wariant, który nie ma na razie jakichś bardziej zdradliwych właściwości. Tyle tylko, że wymyka się naszej odporności i wywołuje wiele zachorowań, a pamiętajmy, że wiele osób nie zaszczepiło się w pełni, co oznacza, że mogą znowu zachorować – wyjaśniał dr Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog, gość programu Newsroom WP.

W Wikipedii czytamy, że Kraken to legendarny stwór morski. Prawdopodobnie źródłem legend są spotkania z kałamarnicą olbrzymią. Pisał o nim Pliniusz Starszy – potwór miał blokować Cieśninę Gibraltarską, nie przepuszczając przepływających tamtędy okrętów. W epoce nowożytnej pierwszy opisał to monstrum Erik Pontoppidan w swoim dziele Natural history of Norway (1752). Wedle opowieści żeglarskich krakeny były często brane za wyspy. Kiedy marynarze wychodzili na ląd, budzili potwora, który się zanurzał, wciągając pod wodę załogę wraz z okrętem. W legendach Kraken jest znany również jako Triangul. Jest pod władzą Neptuna, lecz słucha tego, kogo zobaczy zaraz po przebudzeniu. Zasypia na sto lat, by później przez kolejne sto atakować statki.

Zobacz także:

https://wyborcza24.pl/w-tych-wojewodztwach-zyje-sie-krocej-sprawdz-gdzie/

Komentarze