W tych województwach żyje się krócej. Sprawdź gdzie

żyje-krócej-przyczyny-sprawdź

W tym jednym województwie Polacy żyją o blisko cztery lata krócej. W dwóch kolejnych o blisko trzy. Tak wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB. Wskazuje on gdzie i dlaczego jest najgorzej. Ekspert nie ma wątpliwości co do przyczyny. Sprawdź też, gdzie w Polsce żyje się najdłużej.

W 2021 roku długość życia mężczyzn wynosiła 71,75 roku i była krótsza o 2,3 roku niż w poprzedzającym pandemię 2019 roku. W przypadku kobiet – wynosiła ona 79,68 roku i była krótsza o 2,1 roku. Najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB wskazuje gdzie jest najgorzej i dlaczego. Sprawdź koniecznie!

żyje-krócej-przyczyny-sprawdź
W jednym z polskich województw żyje się o blisko cztery lata krócej. W dwóch kolejnych o blisko trzy. Ekspert nie ma wątpliwości co do przyczyny.
Fot. www.pan.pl

To największe wymieranie naszych rodaków od czasu II wojny światowej – mówi dla WP abcZdrowie prof. Krzysztof Filipiak, kardiolog, farmakolog kliniczny, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Pandemia skróciła nam życie o kilka lat

Z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB wynika, że najgorzej jest na Podlasiu, Podkarpaciu i w Lubelskiem.

Pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski – napisali eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB.

W przypadku mężczyzn w 2021 roku najbardziej skróciła się długość życia mieszkańców województwa podlaskiego – o 3,6 roku, a najmniej małopolskiego – o 2 lata.

W przypadku kobiet – najbardziej skróciła się długość życia mieszkanek województw lubelskiego i podkarpackiego – o 2,9 roku. Najmniejsza zmiana dotyczyła, tak jak u mężczyzn – małopolskiego, gdzie długość życia skróciła się o 1,7 roku.

To najmniej wyszczepione regiony Polski – zwraca uwagę na Twitterze prof. Krzysztof Filipiak, kardiolog, farmakolog kliniczny, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Niska świadomość mało szczepień

Dlaczego tzw. Ściana Wschodnia odczuła to najbardziej? Jak czytamy na WP abcZdrowie złożyło się na to kilka kwestii.

Na wschodzie kraju obserwuje się dużo niższą świadomość zdrowotną mieszkańców, co wpływa na relatywnie niski stopień wyszczepienia przeciw COVID-19. Tymczasem przekłada się to bezpośrednio na liczbę zgonów, co zostało dowiedzione naukowo. Im wyższy stopień wyszczepienia przeciw COVID-19 na danym terenie, tym mniej zgonów z powodu choroby. Ponadto wschodnie województwa, w porównaniu np. z Mazowszem czy województwami na zachodzie kraju, zmagają się ze znacznie większymi problemami kadrowymi, które były tam bardziej odczuwalne jeszcze przed pandemią. Kryzys związany z COVID-19 tylko je spotęgował – dowiadujemy się na WP abcZdrowie.

Tu żyje się najdłużej

Autorzy raportu zwrócili też uwagę na związek między długością życia, a miejscem zamieszkania. W najmniejszych miejscowościach mężczyźni żyją średnio 2,6 roku krócej niż ci w największych. W przypadku kobiet to różnica 1,9 roku. Najdłużej żyje się w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców, a najkrócej – w miasteczkach poniżej 5 tys. mieszkańców.

Najdłuższa oczekiwana długość życia kobiet (81,3-83,2 roku) 2020-21 dotyczyła powiatów w południowej oraz wschodniej części kraju z wyjątkiem powiatów w północno-wschodniej części woj. lubelskiego. Najkrótsza (77-78,7 roku) w zachodniej i centralnej.

Mężczyźni żyją najdłużej (średnio 73-78 lat) w południowej oraz środkowo-zachodniej Polsce. Najkrócej (68-70 lat) na zachodnich i wschodnich krańcach Polski oraz w centralnych powiatach.

Choroby zabijają Polaków

W 2021 roku zmarło ponad pół miliona Polaków. To był najgorszy wynik w ciągu ostatnich pięciu dekad. Liczba zgonów przekroczyła wówczas o blisko 154 tysiące średnioroczną wartość z ostatnich 50 lat (519,5 tys. do 366 tys.).

Główny Urząd Statystyczny wskazywał, że głównymi przyczynami zgonów w 2021 roku były choroby układu krążenia i nowotwory. W czołówce jest też COVID-19. GUS zauważył jednak, że choroby układu krążenia i nowotwory odpowiadały już jedynie za nieco ponad połowę wszystkich zgonów. W stosunku do 2020 r. udział ten obniżył się o prawie 6 proc. Te zmiany są pochodną pandemii. Zgony z powodu COVID-19 stanowiły blisko 18 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych.

Zobacz także:

https://wyborcza24.pl/ktory-alkohol-ma-najwiecej-kalorii-sprawdz-zestawienie-i-nie-tyj/

Komentarze