Uważaj na gołoledź! Jest ślisko w całym kraju!

W Polsce ogłoszono alert pierwszego stopnia przed opadami marznącymi. Synoptycy IMGW informują, że śliskie drogi i chodniki są lub w ciągu najbliższych godzin pojawią się we wszystkich województwach.

Do kalendarzowej zimy zostały nam niespełna dwa tygodnie, a zimowa aura już daje się we znaki drogowcom. Co prawda, opady śniegu nie są szczególnie intensywne, ale stan nawierzchni jezdni sprawia, że poruszanie się po nich nie jest bezpieczne. Problem bowiem nie w samym śniegu, deszczu czy drobnej mżawce, ale w tym, że w kontakcie z mocno ochłodzoną jezdnią i chodnikami szybko zamarzają tworząc cienką, często wręcz niewidoczną warstwę lodu.

Gołoledź dziś nawiedziła Polskę od morza do gór. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali w związku z tym ostrzeżenia pierwszego stopnia, które mówią o występowaniu utrudnień w normalnym funkcjonowaniu, m.in. ruchu drogowego. Warto jednak pamiętać o tym, iż tzw. szklanka powstaje nie tylko na jedniach lecz także na chodnikach. Po nich również trzeba się dziś poruszać z wyjątkową ostrożnością. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które często mają problemy z chodzeniem po śliskiej nawierzchni.

Gołoledź najdłużej, bo aż do jutra do południa może się utrzymywać na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w województwach kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim. Nieco krócej na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i w województwie świętokrzyskim. Na pozostałym obszarze kraju stan nawierzchni dróg powinien wrócić do normy jeszcze dzisiejszej nocy.

Kolejnych opadów śniegu i śniegu z deszczem należy się spodziewać w sobotę, ale tylko na krańcach wschodnich. Tam też może lokalnie wystąpić zjawisko gołoledzi.

Fot. Pixabay

Komentarze