Wiek emerytalny 71 lat! Zostanie wprowadzony od…

wiek

Granica wieku w systemie emerytalnym będzie wciąż podnoszona. Dowiedz się, kiedy i gdzie wiek emerytalny osiągnie nawet 71 lat.

Społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej, dzieci rodzi się coraz mniej, a to oznacza, że system emerytalny  po prostu nie wytrzyma. Sprawa jest poważna i dotyczy całej UE.

 

Holandia, w której wg danych GUS mieszka 116 tys. Polaków, już teraz ma wyższy wiek emerytalny niż Polska. Wynosi on 67 lat zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Jednak od 2022 roku wiek emerytalny w Holandii jest uzależniony od średniej oczekiwanej długości życia obywatela, co sprawi, że osoba rozpoczynająca karierę zawodową w wieku 20 lat przejdzie na emeryturę dopiero w wieku 71 lat. Taki wiek emerytalny obowiązuje np. we Włoszech.

 

Od 2012 roku systematycznie jest podnoszony wiek emerytalny w Niemczech. W 2031 ma wynieść 67 lat dla obu płci. Jednak, jak informowaliśmy kilka dni temu, Bundesbank przekonuje, że granicę przejścia na emeryturę trzeba jeszcze bardziej zwiększyć i docelowo wynieść ma ona 69 lat.

 

ZOBACZ TEŻ:Ludzie DZIĘKUJĄ PiS za pieniądze – dlatego zwyciężyli?

 

Polska również ma zalecenie by podnieść wiek emerytalny, choć oficjalnej decyzji w tej sprawie nie ma. W 2019 roku Komisja Europejska zaleciła, by rząd PiS podniósł wiek emerytalny w Polsce. Zdaniem KE ma to mieć kluczowe znaczenie dla rynku pracy i przyszłości systemu emerytalnego. Demografia wpływa bowiem na sytuację emerytów i wysokość ich świadczeń. Prawo i Sprawiedliwość nie zdecydowało się jeszcze na ten krok.

 

Źródło:superbiznes/pixabay

Komentarze