Szczepienia w całej Europie będą w tym samym czasie! My wiemy, kiedy się zaczną!

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej wzywa państwa unijne do skoordynowanej walki z pandemią. Na swoim Twitterze podała daty, kiedy w 27 krajach ma ruszyć program szczepień na COVID-19.

Komisja Europejska zdecydowała, że nie należy już dłużej ociągać się z podawaniem szczepionki obywatelom UE. Trzeba to zrobić jak najszybciej, chociaż z drugiej strony Europejska Agencja Leków jeszcze nie oceniła preparatu wyprodukowanego przez firmę Pfizer i BioNTech. Przypomnijmy, że szczepionki tego producenta otrzymują już m.in. mieszkańcy USA i Wielkiej Brytanii. Tam zostały dopuszczone do użycia, więc przypuszczalnie w krajach unijnych również będzie można je stosować. Zwłaszcza, że producenci zapewniają o 95% skuteczności swojego produktu. Opinię na temat szczepionki EMA przedstawi za kilka dni – powinniśmy ją poznać w najbliższy poniedziałek. Trzeba jednak wiedzieć, że to do Komisji Europejskiej należy ostateczny głos w sprawie wprowadzenia wyrobu firm Pfizer i BioNTech do powszechnego obrotu w krajach wspólnoty.

Do poniedziałku pozostało jeszcze kilka dni, tymczasem przewodnicząca KE  już napisała, że szczepienia w całej Unii Europejskiej rozpoczną się 27, 28 i 29 grudnia. Ursula von der Leyen przyznaje, że zakupiono więcej dawek niż potrzeba, co pozwoli podać preparat wszystkim obywateli Europy. Jej zdaniem, aż 70% mieszkańców państw unijnych musi przyjąć szczepionkę, aby można było pokonać koronawirusa na naszym kontynencie.

Fot. Pixabay

Komentarze