Włodzimierz Karpiński europosłem z aresztu? To wyjątkowa sytuacja, która budzi wiele kontrowersji

Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu w rządzie Donalda Tuska oraz były sekretarz Warszawy, może wkroczyć na europejską scenę polityczną jako europoseł, co stanowi sytuację bezprecedensową. Informacja ta przekazana została przez RMF FM i budzi kontrowersje wśród jego partyjnych kolegów.

Karpiński zdecydował się objąć mandat europosła po Krzysztofie Hetmanie, który został wybrany do polskiego Sejmu. Zanim to nastąpi, musi formalnie powiadomić marszałka Sejmu o swojej decyzji i podpisać odpowiednie oświadczenie. To ma umożliwić mu opuszczenie aresztu, w którym przebywa od lutego br. Skazano go na podstawie zarzutów korupcyjnych związanych z ustawianiem przetargów dla firm zajmujących się odpadami w Warszawie. Śledczy sugerują, że może chodzić o łapówki o łącznej wartości 5 milionów złotych. Karpiński jednak zaprzecza winie.

Decyzja o objęciu mandatu europosła przez Karpińskiego jest bezprecedensowa. Polityk ten pozostaje w areszcie i nie został jeszcze prawomocnie skazany. Zgodnie z przepisami i orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), powinno mu być umożliwione skuteczne objęcie mandatu europosła.

Ta sytuacja budzi jednak wątpliwości i kontrowersje w Platformie Obywatelskiej, zwłaszcza w kontekście zwycięstwa opozycji w ostatnich wyborach. Niektórzy politycy PO obawiają się, że ten ruch zostanie źle odebrany przez społeczeństwo i może dać pretekst partii rządzącej do kolejnych ataków.

Ekspert ds. europejskiego prawa konstytucyjnego, Marcin Górski, wyjaśnił, że zgodnie z przepisami i orzecznictwem TSUE, Karpiński powinien móc skutecznie objąć mandat europosła i zasadniczo powinien zostać zwolniony z aresztu. Niemniej jednak, decyzje polskiego sądu w tej sprawie będą miały kluczowe znaczenie. Jeśli sąd krajowy uzna, że nie może go wypuścić, to zostanie wystosowany wniosek o uchylenie immunitetu do Parlamentu Europejskiego. Jeśli PE nie zdecyduje się na uchylenie immunitetu, to Karpiński zostanie zwolniony. Sytuacja ta nadal budzi sporo emocji i kontrowersji w polskim życiu politycznym.

Źródło: onet

ŁÓDŹ: karetka wjechała w samochód osobowy

Komentarze