WYNIK WYBORÓW – już wiadomo, że nie poznamy go…

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że pierwsze przewidywane  wyniki poznajemy już w dniu głosowania. Po zamknięciu lokali wyborczych stacje telewizyjne prześcigają się w publikacji wyników sondażowych. Te oficjalne podawane są naturalnie trochę później. Zazwyczaj można się ich było spodziewać następnego dnia. Czy i tak będzie po jutrzejszych wyborach?

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego zapewnia, że Państwowa Komisja Wyborcza jest doskonale przygotowana do przeprowadzenia niedzielnego głosowania. Członkowie KBW liczą na to, że frekwencja będzie wyjątkowo wysoka. Z tego też powodu przewidywany termin, kiedy podane zostaną oficjalne dokładne wyniki, będzie trochę bardziej odległy, niż w ostatnich wyborach.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego na wyniki będzie trzeba dłużej poczekać. W tych wyborach utworzono znacznie więcej zagranicznych komisji. Gromadzenie cząstkowych wyników zajmie więc więcej czasu. Jeśli chodzi o inne zmiany, usprawniony zostanie też system głosowania korespondencyjnego.

Kiedy więc możemy spodziewać się wyników wyborów parlamentarnych? Krajowe Biuro Wyborcze zapowiada, że zostaną one podane we wtorek. Wtedy właśnie poznamy dokładne procentowe rezultaty każdego z komitetów. Jednak już w poniedziałek powinniśmy się dowiedzieć, które komitety przekroczyły próg wyborczy i w efekcie dostaną się do Parlamentu.

Magdalena Pietrzak, szefowa KBW, zdradziła, że prace związane z obecnymi wyborami rozpoczęły się już po poprzednich. Według jej zapewnień, nie było problemów z obsadzeniem komisji. Głosowanie powinno się zatem odbyć bez komplikacji.

Komentarze