Zespół wstrząsu toksycznego u kobiet. Przyczyną mogą być tampony!

tampony

Tampony stosowane w okresie menstruacji u kobiet mogą zwiększać ryzyko wstrząsu toksycznego u kobiet. Dowiedz się, na czym polega ta przypadłość i jak się przed nią uchronić.

Zespół wstrząsu toksycznego jest chorobą wynikającą z zakażenia bakteriami, które wytwarzają szkodliwe dla organizmu toksyny.

 

Silne toksyny prowadzą do wystąpienia groźnych objawów, takich jak wysoka gorączka, wymioty, zawroty głowy. Mogą być przyczyną uszkodzenia narządów wewnętrznych (nerek i wątroby) i doprowadzić do ich niewydolności, a w konsekwencji do śmierci człowieka.

 

TSS (zespół wstrząsu toksycznego) wywołuje  toksyna gronkowca złocistego lub paciorkowca. W grupie ryzyka najbardziej narażone na tę przypadłość są kobiety w okresie menstruacji, które używają tamponów.

Choć mechanizm tej choroby nie jest jeszcze wystarczająco dobrze znany to najbardziej prawdopodobną przyczyną mogą być bakterie naturalnie bytujące w pochwie kobiety, które namnażają się z powodu nasączonego krwią tamponu. 

 

W jaki sposób tampony mogą zwiększyć ryzyko wstrząsu?

 

Po pierwsze tampony pozostające przez dłuższy czas w pochwie stwarzają źródło do namnażania się bakterii, po drugie mogą przyklejać się do ścian pochwy, zwłaszcza w ostatnich dniach miesiączki, gdy przepływ krwi jest niewielki. Wtedy powodują drobne otarcia, a po ich usunięciu mogą wnikać bakterie.

Do objawów zespołu wstrząsu toksycznego zalicza się m.in: wysypka na całym ciele, wysoka gorączka, spadek ciśnienia krwi, zatrzymanie moczu, bóle głowy, zapalenie błon śluzowych nosa, gardła, pochwy.

 

Ważne jest, aby regularnie zmieniać tampony i unikać tych superchłonych, które gromadzą krew przez długi czas. Na noc warto zakładać podpaski lub wkładki higieniczne. W ostatnich dniach miesiączki zdecydowanie lepiej stosować wkładki.

 

ZOBACZ TEŻ:EGZOTYCZNA CHOROBA zacznie ZABIJAĆ też w Polsce? Jest pierwszy przypadek zachorowania

 

Komentarze