Od SZEŚCIU LAT nie widziano tego ptaka w Polsce! Teraz zawitał do Poznania

W Poznaniu miało miejsce nietypowe zdarzenie, które zaskoczyło mieszkańców jednego z bloków. Na parapecie jednego z mieszkań pojawił się orłosęp, rzadki ptak, który ostatni raz widziany był w Polsce sześć lat temu. Skąd przybył ten niezwykły gość do Wielkopolski?

Zaskakujący widok po burzy

 

We wtorek nad Poznaniem przeszła gwałtowna burza, która spowodowała spadek ciśnienia atmosferycznego. Takie warunki często wpływają na zachowanie ptaków, zmuszając je do latania na niższych wysokościach. Właśnie wtedy na parapecie jednego z bloków pojawił się imponujący orłosęp, co zaskoczyło autora nagrania, które później opublikowali Lubuscy Łowcy Burz.

 

Orłosęp w Poznaniu na jednym z parapetów bloku! – informowali Lubuscy Łowcy Burz na swoich profilach w mediach społecznościowych, wywołując niemałe poruszenie wśród internautów.

 

Orłosęp nie jest przypadkowym gościem

 

Jak się okazało, ptak nie trafił do Polski przypadkiem. Orłosęp został wypuszczony we Francji w ramach programu reintrodukcji gatunku. Jest wyposażony w nadajnik, co pozwala śledzić jego wędrówki.

 

To osobnik wypuszczony we Francji w ramach programu reintrodukcji gatunku. Ma nadajnik i nazywa się Rei del Causse – poinformowali Lubuscy Łowcy Burz.

 

Zachwyt i żarty internautów

 

Wielu internautów było zachwyconych widokiem tego rzadkiego ptaka. Pojawiło się mnóstwo komentarzy, w tym również humorystycznych.

Brzydal z niego niesamowity, ale urok swój ma

Teściowa z wizytą przyleciała

Pewnie przyleciał coś wysępić do jedzenia – pisali użytkownicy.

 

Tak wygląda praca dla SZEJKÓW! Polka zdobyła się na szczere wyznanie

 

Nie zabrakło także podziwu dla autora nagrania, który zachował spokój podczas filmowania ptaka.

 

Jaki wielki! Zawału bym dostała – komentowała jedna z internautek.

 

 

Orłosęp w Polsce: rzadki gość

 

Jeden z komentujących zauważył, że orłosęp ostatni raz widziany był w Polsce w 2018 roku. To prawda. W XIX wieku ptak ten był zauważony w Polsce dwukrotnie, blisko południowej granicy kraju. Od tamtego czasu orłosęp był widziany w Polsce jeszcze trzy razy.

 

Orłosępy, choć uznawane za jedne z najbardziej niebezpiecznych ptaków na świecie, rzadko atakują ludzi. Skupiają się głównie na padlinie, którą się żywią. Ptaki te mogą żyć nawet 40 lat, a ich populacja jest niewielka. Szacuje się, że na świecie żyje od 1675 do 6700 dorosłych osobników, co sprawia, że są one zagrożone wyginięciem.

 

Program reintrodukcji

 

Ze względu na malejącą populację orłosępów, prowadzone są liczne programy reintrodukcji tych ptaków do ich dawnych siedlisk. Program, w ramach którego wypuszczono Rei del Causse, jest jednym z wielu projektów mających na celu odbudowę populacji tego gatunku. Takie działania mają na celu zwiększenie liczby tych majestatycznych ptaków i przywrócenie ich do ekosystemów, z których zniknęły.

 

Niezwykłe spotkanie z orłosępem na parapecie w Poznaniu to wydarzenie, które zaskoczyło i zachwyciło mieszkańców oraz internautów. Dzięki programom reintrodukcji, takim jak ten we Francji, mamy szansę zobaczyć te rzadkie ptaki w naszych okolicach. To przypomnienie o kruchości ekosystemów i znaczeniu działań na rzecz ochrony przyrody.

 

Źródło: media

 

WIELKOPOLSKA: 72-latka potrąciła dziecko na pasach. Chłopiec nie żyje

Komentarze