EWAKUACJA na południu Polski! „To było straszne”

Podtopienia w południowej części kraju! Mocne ulewy spowodowały zalanie wielu terenów. Mieszkańcy ewakuowani są na łodziach strażackich. „To było straszne” – mówi jeden z przerażonych mieszkańców.

Najbardziej ucierpieli mieszkańcy okolic Dąbrowy Tarnowskiej oraz wsi Swarzów. Ewakuowane osoby są albo u swoich rodzin albo na terenie centrum kryzysowego. Służby ewakuują kolejne osoby z zagrożonych terenów w okolicy rzeki Breń, z ulic Nabrzeżnej i Oleśnickiej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Z powodu wyłania rzeki zalane zostały domy, ulice, a także całe posesje. Mieszkańcy nagle obudzili się zalani wodą. Jedyną drogą ewakuacji były łodzie strażackie.

– Ziemia stwardniała i nie przyjmuje wody. Warunki atmosferyczne pokazały siłę. Grunt na polach zrobił się betonem – mówili w rozmowie z TVN24 mieszkańcy gminy. Zaznaczyli przy tym, że błyskawiczna reakcja służb pozwoliła zapobiec dalszym podtopieniom.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa późnym wieczorem wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia dla aż 11 powiatów na granicy województw świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Straż pożarna do usuwania skutków wichur i burz wyjeżdżała ponad 1150 razy. 

Komentarze