FALA POWODZIOWA uderzyła! Ewakuacja!

IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego – najwyższego stopnia! Na południu Polski już wcześniej wystąpiły podtopienia, teraz sytuacja się pogarsza. Trwa ewakuacja ludzi.

Coraz groźniejsza sytuacja powodziowa na południu Polski. Wciąż rośnie poziom Wisły oraz wielu jej dopływów. Kraków ogłosił pogotowie powodziowe.

”Stan wód będzie się nadal podnosił, a obszar zalań i podtopień powiększał. Nie wyklucza się powstania na Wiśle i Odrze fali wezbraniowej, w ślad za którą może dojść lokalnych powodzi” – piszą eksperci  biura prognoz Cumulus.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne – najwyższego – 3. stopnia dla województw : podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla województwa lubuskiego.Kulminacyjna fala ma uderzyć w sobotę rano – osiągnie nawet 5,5 metra wysokości. Najgorzej jest i będzie na terenie…

Walka z żywiołem

Gwałtowne wzbieranie wody w Wiśle oraz rzecze Soła już zbiera żniwo. Na południu polski sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna z godziny na godzinę. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił pogotowie powodziowe.

Alarm powodziowy jest także w gminie Ciężkowice. Rzeka Biała ok. godziny ósmej przekraczała już poziom alarmowy o 0,5 metra – osiągając wysokość 5 metrów. W gminach zagrożonych zalaniem wzmacniane są wały przeciwpowodziowe a także rozstawia się pompy.

[KLIKNIJ w obrazek aby powiększyć]

W Małopolsce ewakuowano już kilkadziesiąt domów – ludzie są przerażeni – woda błyskawicznie podchodziła pod ich domy. Zalane są także tory kolejowe, wstrzymano ruch pociągów w okolicach stacji Wisła Uzdrowisko. 

– Wisła Głębce wprowadzono zastępczą komunikację autobusową – informuje wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego. Woda sieje zniszczenie także na torowisku w Katowicach. 

Intensywne opady deszczu cały czas są spodziewane w południowo-wschodniej i wschodniej Polsce. Na Mazowszu, Lubelszczyźnie, ziemi Kieleckiej, Małopolsce oraz Podkarpaciu spodziewane są obfite opady deszczu. Nawet do 40 litrów wody na metr kwadratowy.

Ponadto mieszkańcy muszą się liczyć z wystąpieniem gwałtownych burz, ulewami oraz porywistym wiatrem wiejącym z prędkością do 80 km/h. Najgwałtowniejsze burze wystąpią w pasie od Lubelszczyzny przez województwo Świętokrzyskie, Mazowsze, Podlasie i Mazury.

Komentarze