Franciszek REAGUJE na film Sekielskiego! „Polscy biskupi już się TRZĘSĄ”

Papież Franciszek wielokrotnie wyrażał swoje zdanie nt. pedofilii w Kościele. Po publikacji filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego Franciszek podjął zdecydowane kroki. Ojciec Święty nie ma żadnej tolerancji dla pedofilii i już wiadomo, że tuszujący problem w Polsce duchowni poniosą konsekwencje. Nikt jednak nie spodziewał się aż takiej reakcji.

Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu dał się poznać jako papież, który reprezentuje prawdziwe oblicze wiary – prezentuje skromność, otwartość i jest chętny do podejmowania dialogu. Ojciec Święty stanowczo odnosił się do problemu pedofilii w kościele katolickim – nie chodzi tylko o fakt jej występowania, gdyby sprawców oddawano w ręce wymiaru sprawiedliwości, to nikt nie miałby do kościoła pretensji. Chodzi właśnie o ukrywanie problemu, jakiejkolwiek liczby duchownych by ta sprawa nie dotyczyła. Franciszek po filmie Sekielskiego podjął stanowczą decyzję. Tego nie spodziewał się nikt, „polscy biskupi już się trzęsą” mówi jeden z warszawskich księży. Franciszek podjął decyzję o …

Do naszego kraju zmierza już kluczowy emisariusz papieża Franciszka, który skutecznie zwalcza nadużycia seksualne w kościele. Polscy dostojnicy kościelni mogą ponieść bardzo poważne konsekwencje. Emisariusz abp Charles Scicluna znany jest z bezpardonowej walki z pedofilią, to on doprowadził do dymisji i ukarania 30 biskupów w Chile.

Ojciec Scicluna, to prawdziwy specjalista w zwalczaniu pedofilii – doprowadza do ujawniania skandali, ukarania sprawców, a także do surowych kar dla tuszujących te sprawy hierarchów kościelnych. „On zawsze powtarzał, że zawsze trzeba zacząć od siebie i nie ma zgody na pobłażanie dla sprawców czynów pedofilskich w sutannach, ale także dla biskupów chroniących zboczeńców. Bo takie zamiatanie spraw pod dywan daje zielone światło dla kolejnych nadużyć” – mówi duchowny z Santiago. 

Film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” zaledwie w kilka dni odtworzono już kilkanaście milionów razy. Dokument prezentuje historię ofiar pedofilów przebranych w sutanny, Sekielski doprowadził do konfrontacji po latach. Konwencja filmu Sekielskiego wiele osób zszokowała i zaskoczyła, nie tylko w Polsce. Film już jest tłumaczony i będzie wyświetlany w innych krajach.  

W Watykanie Franciszek zwrócił się mocnymi słowami do nowo wyświęconych kapłanów :

Nie brudźcie Eucharystii nikczemnymi interesami – mówił do wyświęconych przez siebie księży.

Papież zaapelował o bezinteresowność i wyzbycie się egoizmu. – Nie można nigdy głosić kazania bez modlitwy z Biblią w ręku. Nie zapominajcie o tym. Bądźcie ludźmi modlitwy, ludźmi ofiary. (…) Starajcie się podobać Bogu, a nie sobie samym. Rozważajcie to, że pełniąc posługę świętemu nauczaniu będziecie uczestnikami misji Chrystusa, jedynego nauczyciela. To nie jest stowarzyszenie kulturalne; to nie jest związek zawodowy. (…) Będziecie uczestnikami tajemnicy Chrystusa – powiedział Franciszek.

/Łukasz Tomaszkiewicz

Komentarze