GIGANTYCZNE tropikalne KLESZCZE atakują w Polsce! Są wielkości…

Afrykańskie kleszcze dotarły już do Europy i do granic Polski wraz z ptakami powracającymi z ciepłych krajów. Lakarze podkreslają, że są one bardzo niebezpieczne!

Obecność afrykańskich kleszczy odnotowano już w Niemczech przy granicy z Polską. W zachodniej części Europy zaatakowały już zwierzęta hodowlane.

Co przyczyniło się do tego zjawiska? Przede wszystkim upały, które w zeszłym roku miały miejsce nad Europą. Sprzyjające warunki sprawiły, że afrykańskie kleszcze z rodzaju Hyalomma zadomawiają się w krajach Europy. Afrykańskie kleszcze mogą być nawet pięć razy większe od tych, które znamy z naszych lasów i parków! Mają prążkowane odnóża i osiągają rozmiar nawet do ….

Dwóch centymetrów. Kleszcze wędrowne z rodzaju Hyalomma występowały dotychczas w Afryce i na południu Europy. Teraz, wraz z ptakami, wędrują na północ kontynentu. Mogą dotrzeć też do Polski!

Co robić w przypadku ugryzienia?
Jeśli dojdzie już do „ugryzienia”, to należy go jak najszybciej usunąć – najlepiej pęsetą. Jeśli podejrzewamy, że to groźna odmiana tych roztoczy to powinnismy niezwłocznie przekazać ją do badań w stacji sanepidu, a sami zgłosić się do lekarza.

Kleszcze afrykańskie mogą przenosić bardzo groźne choroby: gorączkę krwotoczną, plamistą lub kleszczową. Warto pamiętać też, że nawet te mniejsze, „nasze” są niebezpieczne dla zwierząt i ludzi, wywołując boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Komentarze