IMGW: marznący deszcz i trudna sytuacja na drogach

W piątkowy wieczór IMGW wydał ostrzeżenie dotyczące możliwych opadów marznącego deszczu. Które regiony kraju są szczególnie zagrożone wystąpieniem niebezpiecznych warunków atmosferycznych?

Alert ogłoszony przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczy południowych powiatów dwóch województw: podkarpackiego i małopolskiego. Chodzi konkretnie o powiaty: bieszczadzki, leski, sanocki, krośnieński (wraz z Krosnem), jasielskiego, gorlickiego, nowosądeckiego (wraz z Nowym Sączem), limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. Właśnie tam jutro nad ranem prognozowany jest marznący deszcz.

Czytaj także: Żona pilota ukraińskiego samolotu nie chciała, by mąż leciał do Iranu. “Było zbyt wiele znaków”

Prognozy IMGW zapowiadają występowanie gołoledzi spowodowanej przez marznący deszcz lub deszcz ze śniegiem.  

Przy ostrzeżeniu pierwszego stopnia przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy się spodziewać m.in. utrudnień w ruchu drogowym i zachować ostrożność podczas przebywania na zewnątrz. 

Warto pamiętać, że gołoledź to inaczej mówiąc cieniutka warstwa lodu, która jest szczególnie niebezpieczna dla użytkowników dróg i chodników. Kierowcy powinni dostosować prędkość do warunków panujących na ulicach (tzn. najlepiej znacznie ograniczyć prędkość). Oczywiście wszyscy powinniśmy zachować również szczególną ostrożność, ponieważ droga hamowania w takiej sytuacji może znacznie odbiegać od odległości, jakiej zwykle potrzebuje samochód, aby się zatrzymać. 

Czytaj także: Premier Australii: „Ewakuujcie się, jeśli możecie”

Jeśli chodzi o styczniową pogodę – nie możemy spodziewać się ataku zimy. Temperatura w całej Polsce dzisiejszej nocy będzie utrzymywała się na poziomie 5-7 stopni Celsjusza. Minimalny mróz ma się pojawić dopiero na koniec stycznia. Co ciekawe, właśnie teraz mieszkańcy północnych stanów USA przygotowują się na nadejście siarczystych mrozów, sięgających nawet -20 stopni.

Komentarze