IMGW ostrzega! TO nadciąga nad Polskę! Będzie GROŹNIE!

Wraz z końcem tygodnia z dnia na dzień będzie się robiło coraz cieplej, bezpośredni wpływ na kształtowanie aury w kraju będzie miał nadbałkański niż ściągający ciepłe masy czarnomorskiego powietrza. Niestety ma być też bardzo niebezpiecznie!

Napływanie bardzo ciepłych mas powietrza spowoduje dynamiczne zmiany pogodowe – słońce i wysoka temperatura będą przeplatać się z gwałtownymi burzami, silnym wiatrem wiejącym z prędkością do 80 km/h czy niebezpiecznymi opadami gradu – prognozuje biuro Cumulus dla WP. Najgorzej będzie w…

Nocą z poniedziałku na wtorek na południu kraju da o sobie znać nadbałkański niż, który we wtorek będzie już obejmował także centrum kraju. W nocy intensywny deszcz pojawi się na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. W Beskidach i Tatach spadnie nawet 15 centymetrów białego puchu.

WTOREK

Intensywne opady deszczu wystąpią w centralnej i południowej części kraju. W ciągu dnia spadnie średnio 5-10 litrów wody na metr kwadratowy, miejscami na południu Śląska i Małopolski może spaść nawet 15 litrów. W górach sypnie śniegiem. Słonecznie i sucho będzie tylko na Pomorzu Zachodnim, Kujawach oraz na północy Wielkopolski i województwa Lubuskiego. W całym kraju okresowo może wystąpić silny wiatr (do 40-50 km/h). Znacząco obniży on temperaturę odczuwalną.

ŚRODA

W środę za sprawą przemieszczania się niżu znad Bałkanów w większości kraju będzie pochmurno z opadami deszczu, okresowo dość intensywnymi. W południowej i wschodniej Polsce wystąpią również burze, jednak we wschodniej części kraju można też liczyć na chwilowe przejaśnienia.

Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu oraz w województwie Świętokrzyskim wystąpią burze z bardzo silnym wiatrem, który może powiać z prędkością nawet do 80 km/h. Ponadto wystąpią ulewne deszcze oraz lokalnie – grad.

CZWARTEK 

Czwartek w całym kraju stanie pod znakiem niebezpieczniej i dynamicznej pogody. Możemy spodziewać się okresowych przejaśnień oraz gwałtownych burz, porywistego wiatru i opadów gradu. Najgorzej ma być w centralnej i wschodniej Polsce.

 

/Piotr Helminiak 

Komentarze