Koniec z DOTYCHCZASOWĄ formą EMERYTURY?! ZUS poinformował…

emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kilka lat temu sprawdził jak mogłyby wyglądać w Polsce tzw. emerytury stażowe. W tej chwili projektu zmian w przepisach nie ma, nowych analiz w ZUS również.

Związki zawodowe właśnie wracają z ideą wprowadzenia kryterium stażowego do systemu emerytalnego. Jesteś kobietą i przepracowałaś 35 lat, po upływie tego okresu możesz pobierać pieniądze z ZUS. Jeśli jesteś mężczyzną i Twój staż pracy wynosi 40 lat, możesz ubiegać się o świadczenie. Nie miałby znaczenia wiek danej osoby. Zwolennikiem wprowadzenia takiego systemu miał być prezydent Andrzej Duda, ale do tej pory nie wypowiedział się oficjalnie na ten temat.

 

ZOBACZ TAKŻE:  Prawdziwy DRAMAT Korei Północnej! Chodzi o najnowsze…

 

 

– Emerytura stażowa to świadczenie przyznawane bez względu na wiek. Warunkiem uprawniającym do takiego świadczenia jest wystarczająco długi staż ubezpieczeniowy. Obecnie nigdzie w państwach Unii Europejskiej nie występują powszechne emerytury stażowe– mówi portalowi money.pl prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Profesor Uścińska przyznała, że projekt takich przepisów nie pojawił się na żadnej oficjalnej ścieżce i ciężko wypowiadać się na jego temat. ZUS nie chce także wypowiadać się na temat konsekwencji zmiany tych przepisów.  Pojawia się jednak problem dotyczący wysokości emerytury. Gdyby staż miał wynosić 25 lat pracy, to pierwsze środki można byłoby wyciągnąć już po 43 latach życia. To oznacza, że jest to wariant w zasadzie nierealny. Gwarantowałby zdecydowanie niższe emerytury. 

źródło: money.pl , fot. unsplash

Komentarze