NAWAŁNICE nad Polską! GRAD i huragan!

Silne nawałnice nad Polską. Sprawdzamy gdzie jest burza.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia dla aż 15 województw. Alerty dotyczą przede wszystkim upałów, jednak teraz IMGW ostrzega przed silnymi burzami. „Możliwe, że wystąpi huragan zrywający dachy i linie wysokiego napięcia” – mówi synoptyk. Ponadto wystąpią opady gradu. 

Alert burzowy obowiązuje na terenie 10 województw.

„‼️Uwaga Alert RCB‼️ „Wieczorem i w nocy (01/09) przewidywane burze z gradem i bardzo silny wiatr. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Jeśli możesz – zostań w domu”. – pisze Rządowe Centrum Bezpieczeńswa na Twitterze. RCB przesłało alerty SMS-owe do mieszkańców. Najsilniejsze nawałnice wystąpią na terenie…

„‼️ Według najnowszych prognoz #IMGW, po południu i w nocy na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce i woj. lubuskim, na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Łódzkiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie możliwe #burze i #grad (#wiatr do 100 km/h, #opady do 50 mm). 👇 Uważajcie” – czytamy na Twitterze RCB.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina :

W trakcie burz powinniśmy unikać przebywania na otwartej przestrzeni oraz pod drzewo. Jeśli jest to możliwe należy pozostać w domu. Jeżeli jednak znajdujemy się poza domem, należy znaleźć bezpieczne miejsce. W przypadku podróży samochodem należy pozostać w aucie. Samochód dobrze chroni przed uderzeniem piorunów.

Przechodzącym burzom będą towarzyszyły opady deszczu. Spadnie ok. 20-50 litrów wody na metr kwadratowy. Ponadto wiatr w porywach może osiągać prędkość nawet 100 km/h.

Komentarze