Nie musisz już chodzić do urzędu. Wystarczy wyrobić e-dowód!

e-dowód

Tradycyjne dowody są powoli wypierane przez e-dowody. Ponad 2 miliony Polaków posiada już e-dowód.

Podpowiadamy jak złożyć wniosek o e-dowód oraz jakie mamy z korzyści z elektronicznej wersji dowodu osobistego.

 

„Każdy, kto złożył wniosek o dowód po 4 marca 2019 roku odebrał e-dokument”- informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Jak informuje resort, warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.

 

 

Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania lub przez Internet. Wystarczy zalogować się poprzez ePUAP na stronie www.obywatel.gov.pl. Na dokument czeka się maksymalnie 30 dni, a samo złożenie wniosku jest bezpłatne.

 

„Aktywacja warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowa. Jeśli przy odbiorze dokumentu nie zdecydujemy się na to, możemy do tego wrócić w dowolnym momencie i dowolnym urzędzie” –podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

 

Żeby aktywować elektroniczny dowód trzeba wymyślić dwa kody PIN – cztero- i sześciocyfrowy. Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwala na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma.

 

 

ZOBACZ TEŻ:On zarabia 1500 zł, Ona 6500. Mąż wprost przyznaje, że przez to ma większą ochotę…

 

 

E-dowód umożliwi między innymi logowanie się do EPUAP, podpisywanie się elektronicznie oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

Dowody elektroniczne odebrało już 207 950 mieszkańców Mazowsza, ponad 153 tysiące Ślązaków i przeszło 120 tysięcy mieszkańców Małopolski.

 

 

 

Źródło:radioztbiznes/pixabay

Komentarze