Odkopali SKARB warty 15 MILIONÓW! Teraz GROZI IM WIĘZIENE!

skarb

Czterech mężczyzn usłyszało wyroki po tym jak w czerwcu 2015r. znaleźli prawdziwy skarb wikingów. Z ziemii wykopali kilkaset monet i biżuterię o łącznej wartości 3 milionów funtów (15 mln zł).

Do zdarzenia doszło w angielskim hrabstwie Hertfordshire. Mężczyźni swoje poszukiwania prowadzili za pomocą wykrywacza metali. Z ziemi na jednym z okolicznych pól wykopali trzysta monet i biżuterię. Według archeologów skarb pochodził z przełomu X-XI wieku i najprawdopodobniej zakopali go Wikingowie.  Właściciel pola na którym znajdował się skarb nie miał pojęcia o zajściu. Mężczyźni nie zamierzali nikogo informować o znalezisku. Jedyne o czym myśleli to o tym jak spieniężyć swój łup. 

 

W Wielkiej Brytanii prawo nakazuje zgłosić podobne znalezisko w ciągu 14 dni. Następnie specjaliści ustalą wartość i wiek przedmiotów. Później następuje decyzja o dalszych losach znalazcy. W zależności od decyzji sekretarza stanu może on otrzymać zapłatę, która niekiedy jest równowartością ceny rynkowej skarbu. Policja West Mercia twierdzi, że znalezisko ma narodowe znaczenie dla anglosaskiej monety i ma wpływ na lepsze zrozumienie historii Wielkiej Brytanii.

 

ZOBACZ TAKŻE: Co to znaczy zarabiać dużo w Polsce? Jaka to kwota? Najnowsze opublikowane dane zaskakują!

 

Poszukiwacze skarbów usłyszeli w sądzie wyroki. George Powell otrzymał karę 10 lat pozbawienia wolności. Layton Davies spędzi w więzieniu 8,5 lat, a Simon Wicks 5. Na wyrok czeka jeszcze Paul Wells. Ostateczna decyzja sądu padnie 24 grudnia 2019 roku. Sędzia przyznał, że gdyby mężczyźni postąpili uczciwie i zgodnie z obowiązującym prawem, w rezultacie mogliby dziś cieszyć się nagrodą sekretarza stanu.

 

 

 

 

 

źródło: washingtonpost/westmercia.police.uk, fot. westmercia.police.uk/pexels.com

Komentarze