WOŚP bez powiatu kieleckiego. Brak zgody starostwa

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami. Kiedy w całej Polsce trwają przygotowania do tej największej imprezy charytatywnej, z powiatu kieleckiego dochodzą do nas smutne wieści…

Powiat kielecki nie dołączy do WOŚP w tym roku. Od wielu lat nie było żadnego problemu z organizacją sceny na styczniową imprezę. W tym roku będzie to jednak wyglądało trochę inaczej. Dlaczego?

Czytaj także: Druga drużyna I ligi ustawiała mecze? PZPN rozpoczął śledztwo 

“Brak zgody z zarządzie powiatu”

Starosta powiatu Mirosław Gębski tłumaczy decyzję “brakiem zgody zarządu powiatu”. Warto zaznaczyć, że w skład tego organu wchodzą… działacze Prawa i Sprawiedliwości. Jak wiadomo, partia rządząca nie sprzyja Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Członkowie PiSu, jeśli chodzi o działalność charytatywną, wolą wspierać Caritas. Sam starosta w rozmowie z Gazetą Wyborczą stwierdził, że “jego poglądy i światopogląd są inne, dlatego wspomaga Caritas”. Zdanie na temat WOŚPu prezentowane przez Mirosława Gębskiego jest jednoznaczne: “W zadaniach zleconych starostwu nie ma obowiązku wspierania wolontariatu, WOŚP-u, czy Caritasu” (wypowiedź dla portalu Onet).

Czytaj także: Obchody wyzwolenia Auschwitz bez prezydenta Dudy? Czy to bojkot uroczystości?

Sam starosta ma na nadchodzącą niedzielę swoje plany. W rozmowie z serwisem onet.pl zdradził, że regularnie w tym czasie wyjeżdża na pielgrzymkę kibiców na Jasną Górę. 

W tym przypadku jednak warto wspomnieć, że starosta pozwolił swoim pracownikom na udział w imprezie. Inaczej niż w przypadku służb państwowych, które pod rządami Prawa i Sprawiedliwości nie mogą brać czynnego udziału w działaniach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Ewenementem na skalę światową jest, że jedna z największych imprez charytatywnych na świecie jest zwalczana przez… polityków. Wydawać by się mogło, że są inicjatywy, które działają ponad podziałami. Do niedawna tak właśnie wyglądała sytuacja WOŚPu. Wraz ze zmianą partii rządzącej, zmieniło się także położenie WOŚPu.

Mimo, że kieleckie nie zagra z WOŚPem w tym roku, setki miast w całej Polsce włączą się w obchody tego szczególnego dnia. Już w najbliższą niedzielę (12 stycznia) na ulice wyjdą wolontariusze z puszkami i charakterystycznymi serduszkami. Jak zwykle, punktem kulminacyjnym imprezy będzie wieczorne “światełko do nieba”.

Komentarze