RADIOAKTYWNE powietrze nad MORZEM! Oficjalne ostrzeżenie!

Radioaktywny jod nad morzem! Są oficjalne ostrzeżenia.

W powietrzu wykryto radioaktywny jod. Jak na razie nie można ustalić, czy promieniotwórcza emisja związana jest z ostatnimi wydarzeniami w Rosji. 8 sierpnia doszło do wybuchu reaktora jądrowego w obwodzie archangielskim. Trwają badania.

„Wyniki pomiarów są porównywalne z tymi, jakie uzyskiwaliśmy wcześniej. Norweskie stacje monitorujące wykrywają radioaktywny jod 6 do 8 razy w roku, jego źródło pozostaje zwykle nieznane. Jeśli poza jodem nie wykrywa się żadnych innych substancji promieniotwórczych, to najprawdopodobniej chodzi o emisję z placówki produkującej radioaktywne środki farmaceutyczne zawierające jod” – czytamy w oficjalnym komunikacie. Jak się okazuje radioaktywny jod występuje głównie nad morzem…

Białym pomiędzy Rosją a Norwegią. Jak wynika z informacji Norweskiego Urzędu Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Nuklearnego (DSA), w czwartek przy granicy z Rosją wykryto niewielkie cząsteczki radioaktywnego jodu. Stężenie nie zagraża jednak ludzkiemu zdrowiu. Na szczęście brak jest informacji o zagrożeniu dla polskich plaż,więc turyści bez obaw mogą zażywać kąpieli.

DSA zwiększyło jednak częstotliwość badań próbek powietrz. Krótko po eksplozji „małego reaktora” rakietowego 8 sierpnia Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej Rosatom poinformowała, że do atmosfery nie przedostały się szkodliwe substancje, ponadto promieniowanie miało pozostać w normie. W wyniku wybuchu śmierć poniosło pięciu pracowników Rosatom, trzech natomiast zostało rannych.

Komentarze