Rosja „zagwarantuje bezpieczeństwo” Białorusi?! Łukaszenka potwierdza.

Łukaszenka rozmawiał z Putinem. „Przy pierwszej naszej prośbie będzie udzielona wszechstronna pomoc”

Rosja „przy pierwszej naszej prośbie” udzieli Białorusi wszechstronnej pomocy w zagwarantowaniu bezpieczeństwa -powiedział prezydent Alaksandr Łukaszenka. Słowa padły podczas narady w resorcie obrony. Chwilę wcześniej prezydent Białorusi rozmawiał z z Władimirem Putinem na temat sytuacji na Białorusi.

Alaksandr Łukaszenka podkreślił, że prowadził długą rozmowę z prezydentem Rosji.

– I z nim (Putinem) uzgodniliśmy: przy pierwszej naszej prośbie będzie udzielona wszechstronna pomoc w kwestii zagwarantowania bezpieczeństwa Republiki Białorusi w przypadku zewnętrznych zagrożeń militarnych – wyznał Łukaszenka. 

– Jeśli chodzi o komponent wojskowy, mamy porozumienie z Federacją Rosyjską w ramach Państwa Związkowego i ODKB. To są momenty, które pasują do tego porozumienia. Dlatego dzisiaj odbyłem długą, szczegółową rozmowę z prezydentem Rosji na temat sytuacji – dodał.

Łukaszenka zaznaczył, że  Rosja wesprze Białoruś. Słowa padły podczas  sobotniej narady w Centrum Zarządzania Strategicznego w ministerstwie obrony.  Łukaszenka dodał „jest zaniepokojony z powodu eskalacji i rozbudowywania zbrojnego komponentu w Polsce i na Litwie”. – Tam, jak wiadomo, odbywają się szkolenia natowskich wojsk. To jeszcze nie byłoby nic takiego, ale trwa eskalacja i rozbudowywanie zbrojnego komponentu na tych terytoriach – wyznał.

W wyborach prezydenckich na Białorusi po raz piąty od pierwszych wyborów prezydenckich w tym kraju wygrał Aleksander Łukaszenka. Urzędujący prezydent zdobył poparcie ponad 80 procent wyborców. Po ogłoszeniu wyników tysiące osób wyszły na ulice.

Komentarze