Miał być wielki dzień dla Polski – pierwszy od dekad lot naszego rodaka w kosmos. Jednak start rakiety Falcon 9, która wyniesie misję Ax-4 na orbitę, został przesunięty. Sławosz Uznański, który ma zostać drugim Polakiem w przestrzeni kosmicznej, poleci nie we wtorek (10 czerwca), ale dopiero w środę 11 czerwca.
Powód? Niekorzystna pogoda
Decyzję o przesunięciu startu podjęto ze względów bezpieczeństwa. Silny wiatr na wysokości przelotu rakiety mógłby zagrozić powodzeniu misji. Zespół NASA i SpaceX postanowił nie ryzykować – start planowany jest obecnie na środę około godziny 14:00 czasu polskiego. Gdyby warunki znowu się pogorszyły, rezerwowy termin to czwartek.
Kim jest Sławosz Uznański?
Sławosz Uznański to polski inżynier i naukowiec, który współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie drugim Polakiem w historii, który poleci w kosmos – po Mirosławie Hermaszewskim, który dokonał tego w 1978 roku.
Na czym polega misja Ax‑4?
Misja Axiom Mission 4 to prywatny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), organizowany przez firmę Axiom Space we współpracy z NASA i SpaceX. W załodze oprócz Uznańskiego znajdą się astronauci z USA, Indii i Węgier.
Misja potrwa od 14 do 21 dni, podczas których załoga wykona dziesiątki eksperymentów naukowych. Polska również ma w tym swój udział – m.in. dzięki programowi IGNIS, przygotowanemu z udziałem polskich naukowców, agencji POLSA i ESA.
Czego dotyczyć będą eksperymenty?
Na pokładzie ISS Sławosz Uznański przeprowadzi badania dotyczące m.in. wpływu stresu, pracy mózgu i układu nerwowego w warunkach mikrograwitacji. Będą też testy technologiczne, jak np. obserwacja zachowania różnych materiałów i urządzeń w kosmosie, a także pokazy edukacyjne dla młodzieży w Polsce.
Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, rakieta wystartuje w środę z Przylądka Canaveral na Florydzie. Transmisja będzie dostępna online – na stronach SpaceX, NASA i Axiom Space. Po dotarciu na orbitę kapsuła Dragon zadokuje do ISS, a Uznański rozpocznie swoją kosmiczną misję.
Start misji został przesunięty, ale emocje pozostają ogromne. Polska szykuje się na wyjątkowy moment – już za chwilę nasz rodak znajdzie się w przestrzeni kosmicznej, by prowadzić badania i reprezentować kraj w jednym z najnowocześniejszych projektów naukowych świata.