TAK niedzielny zakaz handlu wpłynął na ilość osób w kościele!

handlu

Niedzielny zakaz handlu w niedziele wpłynął na zwiększenie aktywności Polaków w szeroko pojętej kulturze. A jak to przekłada się wobec kościoła?

Sławomir Nowotny z ISKK, podsumował na konferencji prasowej wyniki badań. Stwierdził on, że życie Polaków zmienia się i praca przestaje być jego głównym aspektem. Jak dodał, „to, co mówią Polacy, że najważniejszą dla nich wartością jest rodzina, nie znaczy, że to jest taka rodzina, którą chcielibyśmy widzieć, oparta na trwałym, nierozerwalnym związku małżeńskim z dziećmi”.

 

To oznacza, że frekwencja w Kościele nie do końca wzrasta. Według raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego-Częściowy zakaz handlu w niedzielę na razie nie wpłynął na zwiększenie frekwencji w polskich kościołach.

Specjaliści sądzą, że tak naprawdę potrzeba jeszcze około od 2 do 5 lat, aby tę tendencję zweryfikować. Natomiast zaobserwowano, że rośnie odsetek osób, które uczestniczą w mszach świadomie, przystępując do komunii świętej.

To, że zakaz handlu w niedziele wpływa na szeroko pojętą kulturę, którą należy praktykować podkreśla Bartosz Łukaszewski z ISKK.

„To jest zadanie dla Kościoła, żeby tę działalność kulturalną również animować, bo wtedy istnieje niemała szansa, że te osoby również będą praktykować religijnie”–dodaje specjalista.

 

ZOBACZ TEŻ:To zabija kobiety! Wyluzuj zanim będzie za późno!

 

Co więc Polacy robią w wolnym czasie?

Szacuje się, że około 13 proc społeczeństwa pracuje w niedziele. W wolnym czasie częściej udzielamy się towarzysko i wychodzimy do restauracji, a od lat największą popularnością cieszy się korzystanie ze środków masowego przekazu.

 

Źródło:wpfinanse/pixabay

Komentarze