Te objawy wskazują na to, że MASZ TASIEMCA! Koniecznie zgłoś się do lekarza

Tasiemiec to pasożyt, który bytuje w organizmie człowieka wywołując u niego tasiemczycę. Długość całego pasożyta w przypadku tasiemca nieuzbrojonego dochodzi do 5 metrów, a uzbrojonego – do 3 metrów. Tasiemczyca jest chorobą na tyle niebezpieczną, że nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań i problemów zdrowotnych.

 

Te objawy wskazują na to, że MASZ TASIEMCA! Koniecznie zgłoś się do lekarza, jeśli zauważyłeś je u siebie! 

-uporczywe, nawracające bóle brzucha,

-zawroty głowy,

-nudności,

-zaparcia, 

-wymioty,

-permanentne zmęczenie,

-brak apetytu, 

-spadek masy ciała,

-odwodnienie, 

-osłabienie organizmu spowodowany niedożywieniem,

-niedokrwistość

-apatia,

-awitaminoza, 

 

W przypadku podejrzenia tasiemczycy zleca się niezbędne badania: konieczne jest wykonanie badań kału na obecność tasiemca. Dodatkowo, warto przeprowadzić badanie mikroskopijne, które pozwala określić typ tasiemca. Pacjenci, u których zdiagnozowano tasiemca kierowani są zazwyczaj na leczenie do szpitala. Chorym podaje się odpowiedni lek, zwykle jest to prazykwantel. Stosowany jest on w następujących dawkach: 5-10 mg/kg m.c. – w przypadku tasiemca uzbrojonego, nieuzbrojonego, bruzdogłowca szerokiego oraz w jednorazowej dawce 25 mg/kg m.c. – w przypadku tasiemca karłowatego.

Tasiemczyca jest chorobą odzwierzęcą. Chcąc jej uniknąć, należy bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad sanitarnych.  Jednym ze sposobów uniknięcia zachorowania na tasiemczycę jest dokładna obróbka termiczna mięsa. Jeśli bawisz się ze swoim psem lub kotem, pamiętaj o dokładnym myciu rąk, dzięki temu możesz uniknąć zarażenia! 

Źródło: Portal Zdrowie
Zdjęcie: Youtube

Komentarze