TO już przechodzi nad Polską! SUPERKOMÓRKA i TORNADO!

Bardzo groźny front przechodzi aktualnie przez Polskę. Gwałtowne burze, zerwane linie wysokiego napięcia i grad o średnicy 12 cm!

Powalone przez huragan drzewa oraz awarie energetyczne – to pierwsze skutki przechodzących przez Polskę nawałnic. Miejscami spadło nawet 40 litrów wody na metr kwadratowy a wiatr wiał z prędkością ok. 100 km/h.Synoptycy ostrzegają – najgorsze dopiero się zacznie!

Już nad ranem nawałnice przeszły przez północną część Wielkopolski oraz Pomorze, a także Dolny Śląsk. Teraz synoptycy ostrzegają przed superkomórkami burzowymi a także trąbami powietrznymi oraz gradem o średnicy nawet 12 centymetrów. Tornada wystąpią na terenie…

Komórki burzowe rozwijają się bluszkwicznie – – „Pojedyncze chmury Cumulonimbus łączyć się będą w zespoły chmur – superkomórki, przykryte wspólnym kowadłem” – mówią synoptycy ICM. 

Lokalnie burze przyjmą charakter potężnych nawałnic , ponadto w wyniku rozgrzanego powietrza mogą pojawić się trąby powietrzne – informują synoptycy biura Cumulus. Modele numeryczne są jednoznaczne – warunki sprzyjają aktywnym superkomórkom burzowym.

„Dawno nie widziałem tak korzystnych warunków do rozwoju burz superkomórkowych z możliwością generowania tornad w zwrotnikowej masie powietrza” – mówi Grzegorz Zawiślak – łowca burz. 

Miejscami spadnie nawet 60 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr w porywach powieje z prędkością 100 /h. Możliwe jest wystąpienie trąb powietrznych o niszczycielskiej sile. 

Najgorzej ma być wieczorem i w nocy, a także w piątek rano na wschodzie kraju. Najgwałtowniejsze zjawiska atmosferyczne wystąpią na Śląsku, Opolszczyźnie, Mazowszu, Pomorzu, Ziemii Łódzkiej oraz na Warmii i Mazurach. Nad ranem w piątek front dotrze na Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyznę.

 

 

 

Komentarze