To się dzieje! Opozycja rozliczy PiS z ośmiu lat rządów!

edukację

Nowa koalicja polityczna, składająca się z Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, już planuje podjęcie działań mających na celu ujawnienie i rozliczenie „bezprawia” z poprzednich lat. Ich zdaniem to było widoczne w trakcie rządów Zjednoczonej Prawicy. Przedstawiciele koalicji zapowiadają powołanie dwóch lub trzech komisji śledczych, aby dokładnie zbadać obszary wymagające szczegółowego zbadania.

W umowie koalicyjnej między Platformą Obywatelską, Trzecią Drogą a Lewicą, oprócz ustaleń programowych, znajduje się rozdział poświęcony rozliczeniu rządów poprzedników. Dokument ten stwierdza, że „bezprawie, którego wszyscy byliśmy świadkami w trakcie rządów naszych poprzedników, musi zostać nazwane i rozliczone”. Przewiduje się również powołanie sejmowych komisji śledczych w obszarach wymagających szczegółowego zbadania.

Dariusz Wieczorek, poseł Lewicy, uważa, że decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po utworzeniu nowego rządu. Komisje śledcze mogą rozpocząć prace w przyszłym roku.

Do rozliczenia jest sporo rzeczy. To niewątpliwie kwestie dotyczące „wyborów kopertowych” czy funduszy covidowych, w ramach komisji śledczych, ale też w ramach funkcjonowania instytucji państwowych, w tym prokuratury — powiedział Wieczorek.

Pytany o liczbę potencjalnie powołanych komisji śledczych, odpowiedział, że:

Być może wystarczy jedna, która zajęłaby się rozliczaniem tego, co robiła władza przez ostatnie osiem lat

Dariusz Joński, poseł Platformy Obywatelskiej, uważa, że pełne rozliczenie powinno odbyć się na trzech poziomach: poprzez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej, sejmowe komisje śledcze i działania niezależnej prokuratury.

W zależności od skali złamania prawa, będziemy kierować się do tych instytucji — dodał Joński.

Poseł Joński podkreślił, że zakres i liczba komisji śledczych będą ustalane przez liderów. Według niego „nie może być ich za dużo”. Sugeruje utworzenie 2-3 komisji, aby uniknąć rozmywania sprawy.

Docelowo chcielibyśmy, aby nieprawidłowościami zajęła się niezależna prokuratura i państwowe instytucje przewidziane do wyjaśniania różnego rodzaju nadużyć. Jednak ponieważ skala przekrętów, skoku na kasę, tych wszystkich afer była tak ogromna, to uważamy, że dobrze, aby opinia publiczna dowiedziała się o tym wszystkim, co działo się przez ostatnie lata i stąd te komisje śledcze — powiedział Joński.

Nowa koalicja zapowiada, że jej działania będą miały na celu przywrócenie uczciwości w państwie, podkreślając hasło „zero tolerancji dla złodziejstwa”. Planują, że proces rozliczeń będzie kompleksowy. Obejmie różne obszary, takie jak „wybory kopertowe”, fundusze covidowe, inwigilację przy użyciu systemu Pegasus, zakupy w czasie pandemii czy nieprawidłowości w różnych instytucjach państwowych.

Źródło: wp.pl

Kierowco, uważaj na nowy znak! Za nieprzestrzeganie go zapłacisz nawet 900 zł mandatu!

Komentarze