TYLE emerytury dostaje Głódź! „NBP się chowa”

Film braci Sekielskich „Tylko nie mówi nikomu” wstrząsnął Polską. Wszyscy mocniej przyjrzeli się kościołowi. Poza ukrywaniem skandali seksualnych, na jaw wychodzą kwoty biskupich emerytów. Przoduje Sławoj Leszek Głódź. Otrzymuje „nieprzyzwoite” świadczenie emerytalne według komentatorów. Ile? Sprawdziliśmy.

Sprawa pedofili w koloratkach zupełnie zajęła opinię publiczną. Internauci na gorąco komentują wszelkie wiadomości związane z pedofilią w kościele, wielu z nich zastanawia się na jakie emerytury mogą liczyć tuszujący seksskandale hierarchowie.

Jeden z żołnierzy rezerwy – dobry znajomy abp Głódzia wystosował apel w komentarzu zamieszczonym na Wirtualnej Polsce. Dowódca jednostki Karpackiej takimi słowami zwrócił się publicznie do arcybiskupa

„Panie Arcybiskupie, znamy się dobrze i pewnie pamięta mnie Pan, jako oficera, z organizacji wizyty do ojczyzny Jana Pawła II, bo to ja (szef sztabu jednostki w Opolu) otrzymałem rozkazy przyjęcia pielgrzymów wojskowych i kapelanów. To ja, poprzez ks. Marka, udzielałem Panu porad, co i kiedy nosi się do munduru wojskowego. To mnie odmówił Pan poświecenia sztandaru jednostki, bo nie nadawałem odpowiedniej rangi Pańskiej świętości”.

Dodał także informaję o wyjeździe na Monta Cassino :

 „Przyjechałem na własny koszt, bowiem zabrakło dla mnie miejsca w oficjalnej delegacji, mimo że byłem dowódcą jednostki karpackiej, a delegacja liczyła kilkaset osób” – napisał.

Ministerstwo Obrony Narodowej udzieliło odpowiedzi na pytanie na jaką kwotę emerytury może liczyć Biskup generał Leszek Sławoj Głódź. W oficjalnym oświadczeniu napisano :

„Biskup generał Leszek Sławoj Głódź, zgodnie z ustawą z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz.U. 2019, poz. 289) jak każdy zwolniony z zawodowej służby wojskowej generał z pełną wysługą emerytalną powyżej 35 lat i w zależności od posiadanego stopnia może otrzymać emeryturę wojskową w wysokości…

 Od 10.760 zł do 17.725 zł brutto” – stanowi kominikat resortu.

Gdańska Kuria Metropolitarna nie odpowiedziała dziennikarzom na pytanie, co do kwoty emerytury hierarchy. Głóddź od 2020 roku oprócz emerytury wojskowej zacznie otrzymywać także tę kościelną – skończy bowiem 75 lat. Nie ma oficjalnych źródeł informacji nt. wysokości kościelnej emerytury. Konferencja Episkopatu Polski milczy w tej sprawie.

Nieoficjalnie wiadomo, że może być to kwota w przedziale 4,5-5 tysięcy złotych. Do tego należy dodać zapewnione mieszkanie z kaplicą, ryczałt żywieniowy oraz pokrycie kosztów opieki medycznej. Ponadto diecezja opłaca wszelkie rachunki za mieszkanie i pensję opiekuna biskupa. W sumie Głódź według szacunków od przyszłego roku łącznie – wliczając pokrywanie opłat i emeryturę z MON może inkasować nawet ok. 35tysięcy złotych miesięcznie – tak wyliczył jeden z internautów – dodając przy tym „NBP się chowa”

/Jan Piotrowicz 

Komentarze