Zarabiasz w internecie? URZĄD SKARBOWY od teraz będzie …

Fiskus wprowadza pewne obostrzenia dla zarejestrowanych blogerów. Nie będzie można podawać w rozliczeniach kosztów zakupów odzieży lub biżuterii , ponieważ nie są one związane stricte z działalnością gospodarczą osoby, która prowadzi danego bloga. Tego typu wydatki zostały uznane za koszty osobiste.

Rozliczenia podatkowe blogerów

Blogi stopniowo zyskują na popularności nie tylko jako platforma służąca wymianie myśli, ale również jako interesujący pomysł na prowadzenie działalności gospodarczej. Szczególnym zainteresowaniem czytelników cieszą się blogi o charakterze eksperckim. Chodzi tu szczególnie o te o tematyce kulinarnej, sportowej, czy modowej. Jednymi z najbardziej dochodowych blogów w Polsce, są te o charakterze lifestylowym. Pozwalają one na zarobek niemal na wszystkim, będąc zapisem codzienności autora tekstów.

Niektórzy blogerzy zdecydowali się zarejestrować swoją działalność. Zwykle dzieje się to w przypadku osób, które oprócz blogowania zajmują się jeszcze innymi aktywnościami, również w celach zarobkowych. Powstało więc pytanie, co bloger może uznać za koszt uzyskania przychodu oraz o wydatki, od których można odliczyć podatek.
Bloger lifestylowy kupuje lub otrzymuje wiele towarów, np. kosmetyki i przedstawia opinię na ich temat swoim czytelnikom.

Często również wymienia sprzęt do robienia zdjęć i nagrywania filmów, by dbać o estetykę wpisów. Jeśli bloger robi to na zlecenie agencji, a jego wydatki nie są związane z osobistymi potrzebami, może on uznać zakupy za koszty podatkowe, dotyczące stricte prowadzonej działalności gospodarczej.

 

/Katarzyna Goch 

Komentarze