ZUS ZAPŁACI za emerytury Ukraińców? Mamy oficjalne dane

zus

Czy emerytura dla Ukraińców będzie w całości finansowana z polskiego ZUS? Instutucja przede wszystkim twierdzi, że…

Jeśli ktoś pracował legalnie zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie to emeryturę może uzyskać w każdym z tych krajów. W tym celu dana osoba musi spełniać warunki wymagane do nabycia świadczenia emerytalnego na terytorium danego państwa.

 

ZUS potwierdza, że do okresów ubezpieczenia wliczają się również te okresy, w których dany obywatel podlegał ubezpieczeniu społecznemu w drugim kraju. To oznacza, że w przypadku Ukraińca, który na stałe przeniósł się do Polski i legalnie pracuje, do okresu ubezpieczenia wlicza się też okres, w którym podlegał ubezpieczeniu na Ukrainie. Cała procedura działa też w drugą stronę.

 

Zakład nie będzie płacił za lata, gdy Ukrainiec pracował na Ukrainie. Możliwe będzie natomiast transferowanie świadczeń dla Ukraińców mieszkających na stałe w Polsce na ich rachunki bankowe.

 

ZOBACZ TEŻ:Straszliwa CHOROBA uczestnika „Tańca z Gwiazdami”! Cierpi na…

 

Przy rozpatrywaniu, czy Ukrainiec nabył prawo do minimalnej emerytury kompletuje się okresy przepracowanych lat pracy zarówno na Ukrainie jak i w Polsce. Następnie świadczenie wypracowane na Ukrainie zostanie zsumowane. Podobnie będzie ze świadczeniem wypracowanym w Polsce. W momencie uwzględnienia sumy tych kwot, wysokość świadczenia zostanie wyrównana do kwoty minimalnej emerytury w Polsce.

 

Źródło:bezprawnik

Źródło zdjęcia:YouTube

Komentarze